Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

10 mln zł na pilotażowy program leczenia cyberuzależnień

Udostępnij:
Program realizowany będzie w latach 2021-2023 w 10 ośrodkach w kraju. Szacunkowo rocznie obejmie wsparciem 5 tys. osób, w tym dzieci i młodzież problemowo korzystającą z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodziny.
Jak czytamy w uzasadnieniu, zarządzenie prezesa NFZ w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin ma na celu poprawę jakości i efektywności leczenia cyberuzależnień oraz zapewnienie środków na ten cel.

Program stanowi odpowiedź na potrzebę zdrowotną, związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem takich narzędzi, jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne, potęgowaną na skutek epidemii SARS-CoV-2.

Z uwagi na to, że nie ma poradni dla dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego, aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.

Program realizowany będzie w latach 2021-2023 w 10 ośrodkach. Szacunkowo rocznie obejmie wsparciem 5 tys. osób, w tym dzieci i młodzież problemowo korzystającą z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodziny. Ze świadczeń podmiotów realizujących program pilotażowy skorzystać będą mogły dzieci do czasu ukończenia szkół ponadpodstawowych należący do dwóch grup:
– osoby z rozpoznaniem F63.8 Inne zaburzenia nawyków i popędów, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10
– w oparciu o kod ICD-10 Z03 lub Z03 z rozszerzeniami w przypadku dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych niewymagających konsultacji psychiatrycznej oraz ich rodzin

Realizacja programu pilotażowego zostanie sfinansowana w 2021 r. ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, które będą w dyspozycji ministra zdrowia. W kolejnych latach realizacja programu będzie finansowana z rezerwy ogólnej NFZ. Ewentualnie zostaną dokonane przesunięcia w ramach planu finansowego z pozycji opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, bez konieczności uruchamiania funduszu zapasowego NFZ.

Zgodnie z szacunkami środki potrzebne do realizacji ww. programu pilotażowego w latach 2021-2023 wyniosą 10 mln zł. Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.