Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Autoimmunologiczne podłoże schizofrenii

Źródło: PAP, DOI: 10.1016/j.xcrm.2022.100597
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.06.2022
 
 
Japońscy naukowcy zidentyfikowali w mózgach pacjentów ze schizofrenią autoprzeciwciała, które wskazują na autoimmunologiczne podłoże schizofrenii – informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
Autoprzeciwciała to białka, które zamiast patogenów atakują zdrowe komórki i tkanki organizmu. Wcześniejsze badania wskazywały, że w rozwoju schizofrenii rolę może odgrywać białko NCAM1, które wspomaga komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego i Stomatologicznego w Tokio zidentyfikowali przeciwciała skierowane przeciwko NCAM1 u 12 z 200 pacjentów ze schizofrenią.

– Wyniki te sugerują, że te autoprzeciwciała mogą mieć związek z rozwojem niektórych przypadków schizofrenii – mówi autor analizy Hiroki Shiwaku.

Naukowcy wyizolowali autoprzeciwciała i przeszczepili je do mózgu myszy laboratoryjnych. Okazało się, że gryzonie zaczęły przejawiać zachowania wskazujące na schizofrenię, a w ich mózgach zaobserwowano charakterystyczne dla tej choroby zmiany (mniej połączeń synaptycznych i kolców dendrytycznych).

– Przebieg schizofrenii u pacjentów jest bardzo różny, a leczenie często nie przynosi pożądanych rezultatów. Dlatego odkrycie konkretnych autoprzeciwciał może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu części osób dotkniętych tą chorobą – podsumowują autorzy.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.