NEUROLOGIA
Depresja
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cena kryzysu?

Udostępnij:
Z informacji o realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wynika, że w latach 1990–2010 wskaźnik rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w opiece ambulatoryjnej wzrósł ponad dwukrotnie (z 1629 do 3655 przypadków na 100 tys. ludności), a w opiece stacjonarnej – o połowę (z 362 do 548 na 100 tys. ludności).
Prawie czterokrotnie wzrosła liczba zaburzeń psychotycznych, takich jak zaburzenia dwubiegunowe czy psychozy. Jest siedmiokrotnie więcej zaburzeń wywołanych używaniem leków i narkotyków. Na domiar szpitale skarżą się na zbyt niskie wyceny NFZ. Już 9 na 11 istniejących w Dolnośląskiem szpitali psychiatrycznych na znak protestu przeciw dramatycznie niskim wycenom leczenia osób chorych psychicznie zerwało umowy z miejscowym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.
Eksperci wypowiadają się też krytycznie o projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne kilka dni temu wysłało do resortu pismo punktujące nieścisłości projektu, od nieuwzględniania istnienia poradni psychogeriatrycznych po niejednoznaczne zasady finansowania leczenia współistniejących schorzeń somatycznych. – Nie ma w nim też ważnego zapisu dotyczącego finansowania oddziałów psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych, tak by pacjent mógł szybko i sprawnie otrzymać pomoc. To była jedna z podstawowych zmian zapisana w rozporządzeniu Rady Ministrów, a teraz nie ma do niej przepisów wykonawczych – oburza się psychiatra prof. Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia.
Co gorsze, nie działa także Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który powstał dwa lata temu i miał na celu poprawę dostępności i unowocześnienie leczenia, ale i zwrócenie uwagi Polaków na problem zaburzeń psychicznych. W jego ramach miała powstać opieka środowiskowa (m.in. pomoc w domu pacjenta), oddziały dzienne i poradnie. Z przyjętego kilka tygodni temu przez Sejm sprawozdania za 2011 r. wynika, że ministerstwo ani samorządy nie wywiązały się z postawionych zadań. Resort z 22 wykonał jedno: przygotował broszury informacyjne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.