Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Długoterminowa skuteczność bez ciągłego aktywnego leczenia SM – czy to możliwe? ►

Udostępnij:
– Immunoterapie rekonstrukcyjne dają szansę na wydłużenie okresu wolnego od choroby u wielu pacjentów z SM. Dziś wiemy o wiele więcej na temat indywidualnego profilu korzyści i ryzyka poszczególnych terapii – mówi prof. Alicja Kalinowska, neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W Polsce dostępnych jest w sumie 17 terapii modyfikujących przebieg choroby. Jak przyznaje prof. Alicja Kalinowska, to ogromny postęp w leczeniu SM. Umożliwia to coraz bardziej zindywidualizowane podejście do terapii tej choroby. Jedną z ważnych zmian ostatnich miesięcy jest refundacja kladrybiny do stosowania w pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Lek w postaci tabletek jest możliwy do podania u chorych, którzy mieli dwa rzuty choroby w ostatnich 12 miesiącach, niezależnie od wyników rezonansu magnetycznego.

– Często pacjenci pytają, czy jest możliwe długoterminowe działanie leków stosowanych przez dwa tygodnie w roku. Tak, dzisiaj jest już to możliwe – zaznacza prof. Alicja Kalinowska.– zaznacza prof. Alicja Kalinowska.

Ekspertka omawia mechanizmy działania poszczególnych metod leczenia SM, zarówno terapii podtrzymujących, jak i rekonstytucyjnych.



 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.