Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

ESOC 2022: Dowody wskazują na tenekteplazę

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 23.05.2022
 
 
Przybywa argumentów przemawiających na korzyść tenekteplazy – po badaniu TASTE-A przyszedł czas na ACT, największe z dotychczasowych. Wyniki przedstawiono w trakcie tegorocznego kongresu Europejskiej Organizacji Udarowej (European Stroke Organisation Conference – ESOC).
Australijscy badacze na łamach „The Lancet” wykazali, że objętość zmian niedokrwiennych oceniana w tomografii komputerowej była istotnie mniejsza w przypadku tenekteplazy niż alteplazy we wczesnym (do 4,5 godziny od początku objawów) leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu; rezultaty kliniczne okazały się podobne. Wyższość badanego leku polega na prostocie i szybkości podawania (pojedynczy, 10-sekundowy bolus w łatwej do zapamiętania dawce 0,25 mg/kg masy ciała).

Przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców badanie ACT objęło aż 1600 pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym kwalifikujących się do trombolizy; przydzielono ich losowo do otrzymywania alteplazy lub tenekteplazy. Wykazano, że obie interwencje są równoważne co do działania klinicznego. Po 90 dniach wynik w zmodyfikowanej skali Rankina (mRS) w zakresie 0–1 osiągnięto u 36,9 proc. pacjentów w grupie tenekteplazy i u 34,8 proc. w grupie alteplazy. Nie zaobserwowano różnicy między grupami w żadnym z drugorzędowych punktów końcowych. Pod względem bezpieczeństwa oba leki wyglądały podobnie: zgon wystąpił u 15,2 proc. w porównaniu z 15,6 proc., objawowy krwotok śródmózgowy u 3,4 proc. vs 3,1 proc., konieczność przetaczania krwi w 0,7 proc. vs 0,8 proc., a jakiekolwiek krwawienie widoczne w badaniach obrazowych w 19,4 proc. vs 20,2 proc. Autorzy podkreślają dodatkowo, że nie zaobserwowano żadnej heterogeniczności efektu oraz że nie znaleziono żadnej podgrupy, w której tenekteplaza okazała się mniej skuteczna.

Wynik badania ACT zaprezentowano na tegorocznym zjeździe ESOC. Warto podkreślić, że inne badanie przedstawione na tej samej sesji – NOR-TEST 2A – zostało zakończone przedwcześnie ze względu na kwestie bezpieczeństwa związane z wyższą dawką tenekteplazy (0,4 mg/kg). Z uwagi na skuteczność, bezpieczeństwo i prostotę podawania leku w dawce 0,25 mg/kg obecni na kongresie eksperci sugerują, by taki schemat leczenia stał się standardem postępowania.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.