Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ewobrutynib – przyszłość leczenia stwardnienia rozsianego?

Udostępnij:
Inhibitor kinazy tyrozynowej Brutona – ewobrutynib – według najnowszych danych ma duży potencjał w leczeniu stwardnienia rozsianego. Świeżymi odkryciami podzielono się w trakcie tegorocznego zjazdu Consortium of Multiple Sclerosis Centers.
W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą wzięło udział 267 pacjentów z SM, którzy zostali przydzieleni do otrzymywania ewobrutynibu w postaci tabletki doustnej w dawce 25 mg lub 75 mg raz na dobę, 75 mg dwa razy dziennie, fumaran dimetylu 240 mg dwa razy dziennie lub placebo. W 24. tygodniu nastąpiła zmiana na ewobrutynib w dawce 25 mg raz na dobę. Po 48-tygodniowym okresie 213 z 267 uczestników zdecydowało się na udział w rozszerzeniu – otrzymywali oni ewobrutynib 75 mg raz na dobę przez medianę około 48 tygodni, a następnie 75 mg dwa razy na dobę. Aż 164 uczestników ukończyło ponad 132 tygodnie otwartej próby. Warto dodać, że powyższe jest najdłuższym z dotychczasowych nad jakimkolwiek inhibitorem BTK w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Ewobrutynib podawany przez mniej więcej 2,5 roku okazał się najskuteczniejszy w schemacie 75 mg dwa razy dziennie – w tej grupie roczny wskaźnik nawrotów (ARR) był najniższy. Nawet o połowię mniejsza dawka, 75 mg raz na dobę, była skuteczna w porównaniu z placebo – w okresie podwójnie ślepej próby ARR wynosił 0,12 w porównaniu z 0,3. Bardzo istotny jest fakt, że niepełnosprawność, oceniana za pomocą rozszerzonej skali stanu niepełnosprawności (EDSS), nie wykazywała progresji do 144. tygodnia w otwartym rozszerzeniu badania u pacjentów leczonych ewobrutynibem.

Zdarzenia niepożądane okazały się łagodne lub umiarkowane także u pacjentów leczonych 2,5 roku, bez zależnego od dawki wzrostu częstości i nasilenia nawet wśród pacjentów, którzy zmienili leczenie na ewobrutynib w dawce 75 mg dwa razy na dobę.

Autorzy powyższego badania twierdzą, że powyższa grupa leków – w tym ewobrutynib – mogą stać się przyszłością leczenia SM. Dotychczasowe dane wskazują na skuteczność i bezpieczeństwo. Na tym oczywiście nie koniec – trwają badania 3. fazy EVOLUTION RMS 1 i 2 obejmujące w sumie 1800 pacjentów. Ich wyniki dostarczą danych jeszcze lepszej jakości, a w konsekwencji będzie można wyciągnąć więcej rzetelnych wniosków.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.