Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jakie interwencje mogą zmniejszyć obciążenie związane z demencją?

Udostępnij:
Korzystając z algorytmu mikrosymulacyjnego, który uwzględnia wpływ na śmiertelność, zespół naukowców wykazał, że interwencje ukierunkowane na trzy główne naczyniowe czynniki ryzyka demencji – nadciśnienie, cukrzycę i brak aktywności fizycznej – mogą znacznie zmniejszyć obciążenie demencją do 2040 roku.
Spośród trzech modyfikowalnych czynników ryzyka zapobieganie nadciśnieniu byłoby najskuteczniejsze, ze zdecydowanie największym wpływem na demencję.

Chociaż wyniki modelowania mogą wydawać się zbyt optymistyczne, ponieważ założono całkowite wyeliminowanie czynników ryzyka, autorzy twierdzą, że analizy pokazują, że ukierunkowane interwencje dotyczące tych czynników mogą być skuteczne w zmniejszaniu przyszłego obciążenia demencją.

Według World Alzheimer Report 2018, 50 milionów ludzi na całym świecie żyje z demencją. To społeczność mniej więcej wielkości Korei Południowej czy Hiszpanii. Społeczność ta prawdopodobnie zwiększy się do około 152 milionów ludzi w 2050 r., w wyniku starzenia się społeczeństwa.

Wśród modyfikowalnych czynników ryzyka wiele badań potwierdza szkodliwy wpływ nadciśnienia, cukrzycy i braku aktywności fizycznej na ryzyko demencji. Zmniejszenie ich powinno zwiększyć oczekiwaną długość życia i liczbę przypadków demencji.

Zespół kierowany przez dr Hélène Jacqmin-Gadda, dyrektor ds. badań na Uniwersytecie w Bordeaux, opracował model mikrosymulacyjny zdolny do przewidywania obciążenia demencją przy jednoczesnym uwzględnieniu wpływu na śmiertelność. Zespół wykorzystał to podejście do oceny wpływu interwencji ukierunkowanych na te trzy główne czynniki ryzyka obciążenia demencją we Francji do 2040 r.

Naukowcy oszacowali częstość występowania demencji u mężczyzn i kobiet, korzystając z danych z kohorty PAQUID 2020, a informacje te zostały połączone z prognozami francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE) w celu uwzględnienia śmiertelności z demencją i bez niej.

Bez interwencji wskaźnik występowania demencji w 2040 r. wyniósłby 9,6 proc. wśród mężczyzn i 14 proc. u kobiet w wieku powyżej 65 lat.

Liczby te spadłyby odpowiednio do 6,4 proc. (–33 proc.) i 10,4 proc. (–26 proc.) w scenariuszu interwencji, w którym trzy modyfikowalne naczyniowe czynniki ryzyka (nadciśnienie, cukrzyca i brak aktywności fizycznej) zostałyby usunięte jednocześnie od 2020 r. Wskaźniki rozpowszechnienia są znacznie zmniejszone dla mężczyzn i kobiet w wieku od 75 lat. W tym scenariuszu oczekiwana długość życia bez demencji wzrosłaby o 3,4 roku u mężczyzn i 2,6 roku u kobiet, co byłoby wynikiem większej ekspozycji mężczyzn na te trzy czynniki ryzyka.

Inne scenariusze oszacowały częstość występowania demencji z wyeliminowaniem tylko jednego z tych czynników ryzyka. Na przykład samo leczenie nadciśnienia tętniczego od 2020 r. może zmniejszyć częstość występowania demencji o 21 proc. u mężczyzn i 16 proc. u kobiet (ponieważ ten czynnik ryzyka występuje rzadziej u kobiet niż u mężczyzn) do 2040 r.

Spośród tych trzech czynników nadciśnienie ma największy wpływ na obciążenie demencją w populacji francuskiej, ponieważ jest ono zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione (69 proc. u mężczyzn i 49 proc. u kobiet), podczas gdy interwencja ukierunkowana wyłącznie na cukrzycę lub brak aktywności fizycznej doprowadziłaby do zmniejszenia częstości występowania demencji tylko o 4–7 proc.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.