NEUROLOGIA
Zaburzenia lękowe
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie przeciwpsychotyczne a ryzyko zawału serca u osób starszych

Udostępnij:
W badaniu, które objęło 37.138 starszych pacjentów z otępieniem włączenie leczenia przeciwpsychotycznego związane było ze zwiększeniem ryzyka ostrego zespołu wieńcowego w okresie 3 miesięcy.
Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwpsychotycznych u osób starszych jest aktualnym zagadnieniem neuropsychiatrycznym. W artykule, który ukazał się w lutym 2012 r. w British Medical Journal (n = 75,445) wykazano, że u osób starszych przewlekłe stosowanie haloperidolu związane było z większą w porównaniu z risperidonem śmiertelnością (iloraz ryzyka HR = 2.07) [1]. W tej samej analizie najkorzystniejsze wyniki dotyczyły kwetiapiny (HR = 0.81). W styczniu 2012 r. w American Journal of Psychiatry Kales i wsp. [2] opisali wnioski z trwającej sześć miesięcy obserwacji 33,604 pacjentów leczonych różnymi substancjami przeciwpsychotycznymi. Również w tym badaniu największa śmiertelność związana była ze stosowaniem haloperidolu (ryzyko względne = 1.54, najwyższe w pierwszych 30 dniach terapii), a najmniejsza z przyjmowaniem kwetiapiny (ryzyko względne = 0.73). Inna publikacja z bieżącego roku, autorstwa Marras i wsp., zwróciła uwagę na problem zwiększonej śmiertelności w pierwszych 30 dniach leczenia przeciwpsychotycznego u pacjentów z chorobą Parkinsona. Odnotowane ryzyko było wyższe w przypadku typowych leków przeciwpsychotycznych. Bardziej szczegółowe podejście do problemu zwiększonej śmiertelności osób starszych przyjmujących leki przeciwpsychotyczne przyjęli Pariente i wsp. Poszukiwali oni związku omawianych terapii z występowaniem ostrego zespołu wieńcowego (OZW) u osób z otępieniem. Kryterium kwalifikacji do badania stanowiło włączenie leczenia inhibitorem cholinesterazy w latach 2000-2009. Wśród 37,138 pacjentów biorących udział w badaniu u niemal co trzeciego (10,969) w pewnym momencie zastosowano leczenie przeciwpsychotyczne. Względne ryzyko OZW obliczano biorąc pod uwagę czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i inne. Ryzyko OZW było największe w pierwszych 30 dniach przyjmowania leków przeciwpsychotycznych (iloraz ryzyka HR = 2.19). W dniach od 31. do 60. spadało ono do 1.67, a w kolejnym miesiącu do 1.37. Pariente i wsp. podsumowali uzyskane wyniki pisząc, że stosowanie leków przeciwpsychotycznych jest związane z krótkotrwałym i umiarkowanym zwiększeniem ryzyka wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego.

Bibliografia dla zainteresowanych:
1. Huybrechts KF, Gerhard T, Crystal S i wsp. Differential risk of death in older residents in nursing homes prescribed specific antipsychotic drugs: population based cohort study. BMJ 2012; 344:e977.
2. Kales HC, Kim HM, Zivin K i wsp. Risk of mortality among individual antipsychotics in patients with dementia. Am J Psychiatry 2012; 169(1):71-9.
3. Marras C, Gruneir A, Wang X i wsp. Antipsychotics and mortality in Parkinsonism. Am J Geriatr Psychiatry 2012; 20(2):149-58.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.