Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Metody zabiegowe w terapii bólu: leczenie przyczynowe, operacja ablacyjna czy neuromodulacja? ►

Udostępnij:
Prof. Marek Harat w swoim wykładzie dokonuje przeglądu wszystkich stosowanych obecnie procedur w leczeniu zespołów bólowych. – Techniki neuromodulacyjne wyparły niemal całkowicie techniki ablacyjne, ponieważ są bezpieczniejsze – mówi ekspert.
Leczenie przyczynowe ma na celu uwolnienie nerwów, korzeni lub rdzenia od ucisku. Powodem mogą być: rozbudowane nieprawidłowo struktury anatomiczne, przemieszczenie tkanek z innych obszarów anatomicznych, bliski kontakt z naczyniami tętniczymi, pojawiające się w pobliżu nowotwory, malformacje naczyniowe lub krwiaki oraz zaburzenia stabilności segmentów ruchowych. Jednostki kliniczne, w których możliwe jest leczenie przyczynowe, to przede wszystkim neuralgie, sploty nerwowe i korzenie nerwowe. Prof. Marek Harat, neurolog z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, omawia procedury najczęściej stosowane w tych przypadkach.

– Leczenie ablacyjne dało podstawy do tego, że zaczęła się rozwijać neurochirurgia czynnościowa w zakresie leczenia bólu – mówi neurolog.

Jak zaznacza ekspert, część z procedur nie jest już właściwie wykonywana, niektóre wciąż są stosowane często i z drobnymi efektami, jak np. termolezja i kriolezja oraz zabiegi destrukcyjne na zwoju Gassera.

Czasami wykonuje się również zabiegi drezotomii. Są one jednak trudne i wymagają współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów: poza neurochirurgiem, również psychologa i anestezjologa. W przypadku kwalifikacji pacjentów ze spastycznością również rehabilitanta i ortopedy. Do zabiegu kwalifikują się osoby po wcześniejszej próbie leczenia toksyną botulinową. Należy też dokonać oceny stawów, ścięgien i wiązadeł, co robi się w krótkim, dożylnym znieczuleniu. Neurolog przedstawia też technikę wykonywania zabiegu.

– Kwalifikacja do tego rodzaju zabiegów powinna być podejmowana bardzo ostrożnie i najlepiej we współpracy z innymi specjalistami. Sama technika wykonywania drezotomii jest dosyć trudna. Pamiętajmy, że przecinamy rdzeń w odcinku szyjnym i obarczone jest to ryzykiem ciężkich powikłań. Dlatego też zabiegi te nie są wykonywane zbyt często, chociaż dają dobre efekty – zaznacza prof. Harat.

Techniki neuromodulacyjne wyparły niemal całkowicie techniki ablacyjne, ponieważ są bezpieczniejsze i stwarzają możliwość modyfikacji poprzez zmianę parametrów stymulacji. Poza tym metoda ta jest odwracalna. – Neuromodulacja jest bardzo szybko rozwijającą się częścią neurochirurgii, głównie ze względu na większe bezpieczeństwo w porównaniu z ablacją – stwierdza specjalista.

Skuteczność zależy od precyzji implantacji wybranych struktur anatomicznych. Metoda ma zastosowanie w leczeniu bólów neuropatycznych, zaburzeń ruchu, spastyczności, padaczki oraz chorób psychicznych. Neurolog omawia różne aspekty neuromodulacji.

Podsumowując, przedstawia drabinę terapeutyczną, która wygląda następująco:
– leczenie operacyjne polegające na usunięciu przyczyny, jeśli jest to możliwe,
– w bardzo nielicznych wskazaniach procedury ablacyjne,
– w przypadku niepowodzenia leczenia przyczynowego należy zastosować neuromodulację.



Wykład „Metody zabiegowe w terapii bólu: leczenie przyczynowe, operacja ablacyjna czy neuromodulacja?" prof. Marek Harat wygłosił podczas konferencji Wyzwania w Neurologii –Jak Skutecznie Leczyć Ból i Stan Zapalny? organizowanej przez wydawnictwo Termedia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.