Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Na alzheimera w Polsce choruje 357 tys. osób

Udostępnij:
W 2022 roku w naszym kraju zdiagnozowanych na alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Na ten cel przeznaczono w zeszłorocznym budżecie funduszu 190 mln zł.
21 września przypada Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera.

– To okazja, by przypomnieć o chorobie, która dotyka część naszego społeczeństwa – przekazała rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska, podając dane.

W 2022 roku w Polsce ze świadczeń finansowanych przez NFZ skorzystało 357 tysięcy chorych na alzheimera i choroby pokrewne, z których 256 tys. (72 proc.) to kobiety. Największy odsetek chorych mieszka w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.

Ryzyko zachorowania zwiększa się z z wiekiem. Szacuje się, że obecnie na świecie cierpi na chorobę Alzheimera 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej.

Dynamika postępu choroby jest zmienna, chorzy żyją średnio 8–14 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Choroba rozpoczyna się powoli i podstępnie. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i rozpoczęta będzie terapia, tym dłużej chora osoba będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym.

Narodowy Fundusz Zdrowia w maju 2022 roku opublikował duży raport na temat choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. W maju bieżącego roku raport został uzupełniony o bieżące dane.

Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – prawie 142 tys., niewiele mniej, bo 132 tys. chorych, jest w przedziale wiekowym od 75 do 84 lat. W obu tych grupach zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób od 55 do 64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn (8,7 tys. kobiet i 8,9 tys. mężczyzn). Świadczenia udzielano głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – niemal 156 tys. pacjentom, następnie w przychodniach specjalistycznych – 74,4 tys. osób, w tym w poradniach neurologicznych 34,3 tys. osobom.

– W strukturze kosztów świadczeń dominowały jednak świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej. W 2022 roku stanowiły 49 proc. spośród 190 mln zł przeznaczonych na refundację świadczeń udzielonych z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych – wyliczyła Beata Kopczyńska.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.