Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Naukowcy opracowali implant mózgowy pozwalający niewidomym na częściowe odzyskanie wzroku

Udostępnij:
Pierwszą pacjentką, której wszczepiono implant składający się z 96 elektrod, była Hiszpanka Bernardeta Gómez. Kobieta była niewidoma od 16 lat, po operacji ponownie rozpoznaje litery. Zdaniem naukowców, w ciągu dziesięciu lat możliwe będzie wprowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok osobom niewidomym.
Naukowcy z Holandii i Hiszpanii opracowali implant mózgowy, który umożliwia osobom niewidomym dostrzeganie nowych kształtów. Po raz pierwszy technologia została zastosowana u człowieka. Przełomowe badania są efektem pracy naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu Miguela Hernándeza oraz holenderskiego Instytutu Neuronauki.

Jak informuje instytut na swojej stronie internetowej, pierwszej pacjentce, którą była Hiszpanka Bernardeta Gómez, wszczepiono do mózgu implant składający się z 96 elektrod. Kobieta jest niewidoma od 16 lat. Po operacji wczepienia implantu nie wystąpiły żadne komplikacje, zaś naukowcy stwierdzili, że implant nie zaszkodził ani nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

Samo urządzenie umożliwiło niewidomej ponowne rozpoznanie różnych wzorów i liter. Pacjentka była nawet w stanie zagrać w prostą komputerową grę Pacman. Po odłączeniu od urządzenia wzrok kobiety znów całkowicie zaniknął.

– Wcześniejsze badania, prowadzone ma małpach, przynosiły obiecujące rezultaty, jednak dopiero doświadczenie z Bernadetą Gómez można uznać za przełomowe. Ta praca jest kamieniem milowym w rozwoju nowych technologii, które mogą kompletnie zrewolucjonizować leczenie ślepoty – informuje prof. Pieter Roelfsema, szef Holenderskiego Instytutu Mózgu.

Zdaniem naukowca w ciągu dziesięciu lat możliwe będzie wprowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok osobom niewidomym.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.