NEUROLOGIA
Choroba Alzheimera
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Określanie ryzyka pogłębienia łagodnych zaburzeń poznawczych

Udostępnij:
Wykorzystanie kombinacji dostępnych narzędzi pozwala określić ryzyko przejścia łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) w chorobę Alzheimera. Ze względu na brak możliwości wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera, stwierdzenie u pacjenta MCI niesie z sobą dużo niepewności.
Badanie z wyprzedzeniem opublikowane w serwisie internetowym Neurology daje wskazówki co do możliwości postępowania w takich przypadkach. Heister i wsp. wykazali w nim celowość wykorzystania trzech dostępnych w praktyce klinicznej narzędzi dla określania ryzyka przejścia MCI w chorobę Alzheimera.
W ramach eksperymentu 192 pacjentów z MCI zostało przydzielonych do grup większego lub mniejszego ryzyka na podstawie (1) stopnia pogorszenia możliwości poznawczych mierzonego testem Reya (Rey Auditory Verbal Learning Test), (2) atrofii skroniowej przyśrodkowej, mierzonej w obrazach wolumetrycznego rezonansu magnetycznego (vMRI) zatwierdzonym przez FDA automatycznym oprogramowaniem, (3) poziomów biomarkerów w płynie mózgowo-rdzeniowym (amyloid beta 1-42, t-tau, p-tau). Dokonano także stratyfikacji w oparciu o kombinacje wymienionych parametrów. Przy zastosowaniu modelu Coxa i analizy Kaplana-Maiera, uwzględniając wiek, określono trzyletnie ryzyko transformacji MCI w chorobę Alzheimera oraz przewidywaną medianę czasu przeżycia. U osób zakwalifikowanych do grup większego ryzyka ze względu na którykolwiek z tych parametrów chorobę Alzheimera stwierdzano częściej (iloraz ryzyka HR 1.8-4.1). Wykazanie u pacjenta większego ryzyka przy pomocy dwóch z trzech badanych metod było związane z większą pewnością wskazania na wystąpienie choroby Alzheimera. Chorzy z jednoczesnym większym ryzykiem stwierdzonym w teście możliwości poznawczych i z uwagi na atrofię skroniową przyśrodkową byli najbardziej narażeni na przejście MCI w chorobę Alzheimera. Iloraz ryzyka HR wynosił u tych pacjentów 29 - w ciągu trzech lat u 85% z nich stwierdzono chorobę Alzheimera, względem 5% badanych z MCI, u których nie występował żaden z dwóch definiujących ryzyko czynników. Atrofia skroniowa przyśrodkowa była związana z najkrótszą medianą długości czasu bez demencji, która wyniosła 15 miesięcy. W podsumowaniu swojej pracy autorzy zauważają, że ocena możliwości poznawczych, wraz z vMRI i badaniem płynu mózgowo-rdzeniowego, mogą dostarczać cennych danych dotyczących ryzyka przejścia MCI w chorobę Alzheimera w krótkiej perspektywie czasowej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.