Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Picie kawy może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera

Udostępnij:
– Naukowcy z Cowan University (ECU) w Australii zbadali, czy w ciągu dekady spożycie kawy wpłynęło na tempo spadku funkcji poznawczych u ponad 200 Australijczyków. Uzyskane wyniki wykazały zależność pomiędzy kawą a kilkoma ważnymi markerami związanymi z chorobą Alzheimera – informuje pismo „Frontiers in Aging Neuroscience”.
– Stwierdziliśmy, że spożywający kawę uczestnicy bez zaburzeń pamięci na początku badania mieli mniejsze ryzyko przejścia do łagodnych zaburzeń poznawczych, które często poprzedzają chorobę Alzheimera, lub rozwoju choroby Alzheimera w trakcie badania – powiedziała dr Samantha Gardener, kierownik badania „Australian Imaging, Biomarkers and Lifestyle Study of Aging” przeprowadzonego na Cowan University.

Picie kawy dało pozytywne rezultaty szczególnie w przypadku funkcji wykonawczych, które obejmują planowanie, samokontrolę i uwagę. Wydawało się również, że ma związek ze spowolnieniem akumulacji w mózgu amyloidu, kluczowego białka dla rozwoju choroby Alzheimera.

Jak zaznaczyła dr Gardener, chociaż potrzebne są dalsze badania, już obecne wyniki wskazują, że picie kawy może być łatwym sposobem na opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera. – To prosta rzecz, którą ludzie mogą zmienić. Może to być szczególnie przydatne dla osób zagrożonych pogorszeniem funkcji poznawczych, u których jednak nie wystąpiły żadne objawy. Możemy być w stanie opracować jasne wytyczne, których ludzie będą mogli przestrzegać w średnim wieku i miejmy nadzieję, że wtedy przyniesie to trwały efekt – stwierdziła.

Jeśli przeciętna filiżanka kawy robionej w domu to 240 g, zwiększenie do dwóch filiżanek kawy dziennie może potencjalnie obniżyć spadek funkcji poznawczych o 8 proc. po 18 miesiącach. Można również zaobserwować 5-proc. spadek akumulacji amyloidu w mózgu w tym samym okresie. – Musimy ocenić, czy pewnego dnia spożycie kawy może być zalecane jako czynnik stylu życia mający na celu opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera – wskazała badaczka.

W chorobie Alzheimera poszczególne grudki amyloidu tworzą blaszki, które są toksyczne dla mózgu.

W badaniu nie udało się odróżnić kawy bezkofeinowej od kofeinowej, ani korzyści i konsekwencji jej przygotowania (metoda parzenia, obecność mleka i/lub cukru itp.).

Naukowcy nie ustalili jeszcze dokładnie, które składniki kawy stoją za jej – jak się wydaje – pozytywnym wpływem na zdrowie mózgu. Wstępne badania wskazują, że kofeina może nie być jedynym czynnikiem potencjalnie opóźniającym chorobę Alzheimera.

Kofeina będąca produktem ubocznym wytwarzania kawy bezkofeinowej okazała się równie skuteczna w częściowym zapobieganiu zaburzeniom pamięci u myszy, jednak inne składniki kawy, takie jak kafestol, kahweol i eikozanoilo-5-hydroksytryptamid, również wpływają na ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych u zwierząt.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.