Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Post interwałowy może złagodzić niektóre objawy choroby Alzheimera

Udostępnij:
Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu z grupą kontrolną – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 r. w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało 357 tys. osób. Odsetek chorych wzrasta we wszystkich europejskich krajach. Osoby z tą chorobą doświadczają różnych zakłóceń rytmu okołodobowego, w tym zmian w cyklu snu i czuwania, nasilenia zaburzeń funkcji poznawczych i dezorientacji wieczorami oraz trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Nowe badanie przeprowadzone w mysim modelu choroby i opublikowane w czasopiśmie „Cell Metabolism” wykazało, że post przerywany pozwala skorygować zaburzenia rytmu dobowego, obserwowane w chorobie Alzheimera. Wspomniany post polega na ograniczeniu czasu, w którym można spożywać pokarm, bez ograniczania jego ilości.

– Przez wiele lat zakładaliśmy, że zaburzenia rytmu dobowego obserwowane u osób z chorobą Alzheimera są wynikiem neurodegeneracji, ale teraz dowiadujemy się, że może być odwrotnie, to zaburzenia rytmu dobowego mogą być jednym z głównych czynników wywołujących tę chorobę – powiedziała autorka badań, dr Paula Desplats, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

W porównaniu z myszami z grupy kontrolnej, którym dostarczano pokarm o każdej porze, myszy karmione według ograniczonego czasowo harmonogramu miały lepszą pamięć, były mniej nadpobudliwe w nocy, miały bardziej regularny i spokojniejszy sen. Myszy z grupy badanej wypadły też lepiej w testach oceniających funkcje poznawcze.

Naukowcy zaobserwowali także różnice w ekspresji genów związanych z chorobą Alzheimera i zmniejszoną akumulację patologicznych białek w mózgu myszy z grupy eksperymentalnej.

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia można przełożyć na praktykę kliniczną: nowe podejście dotyczy zmiany stylu życia, a nie wprowadzania do obrotu nowego leku.

– Post interwałowy to strategia, którą ludzie mogą łatwo i natychmiast zintegrować ze swoim życiem. Jeśli uda nam się powtórzyć nasze wyniki na ludziach, to podejście może być prostym sposobem na radykalną poprawę jakości życia osób z chorobą Alzheimera i tych, którzy się nimi opiekują – powiedziała dr Desplats.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.