Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum Termedii

Prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz: Różnicowanie autoimmunologicznych zapaleń mózgu ►

Źródło: VI Ogólnopolska Konferencja Pułapki w Neurologii
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.07.2021
 
 
W diagnostyce korzystamy z badań laboratoryjnych, z których jako podstawowe należy wymienić badanie płynu rdzeniowo-mózgowego - wyjaśnia prof. Sienkiewicz-Jarosz.
- Autoimmunologiczne choroby mózgu to relatywnie nowa grupa chorób. Przypomnijmy, że przeciwciała przeciwko receptorom NMDA zostały zidentyfikowane w poprzednim dziesięcioleciu - mówi prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz z I Kliniki Neurologicznej, IPiN.

Oto charakterystyczne objawy potwierdzone w wywiadzie i badaniu przedmiotowym - możemy stwierdzić zwykle podostry początek i szybki przebieg (poniżej trzech miesięcy), zmienne zachowanie, zaburzenia pamięci, zaburzenia psychiczne, objawy psychotyczne, słabą reakcję na leki. Obserwuje się także napady padaczkowe (czasem stan padaczkowy oporny na leczenie, NORSE). Prof. Sienkiewicz-Jarosz wylicza również objawy ognikowe, zaburzenia mowy, ruchy mimowolne. W późniejszych stadiach obserwuje się zaburzenia autonomiczne. Dość często w wywiadzie pojawia się choroba nowotworowa lub czynniki ryzyka.

W diagnostyce poza badaniem płynu rdzeniowo-mózgowego korzystać należy z badań obrazowych - NMR, EEG, PET. W wynikach badań może się pojawić hiponatremia niewytłumaczalna innymi przyczynami, pleozytoza w płynie rdzeniowo-mózgowym, prążki oligloklonalne, podwyższony poziom białka, synteza intratekalna.


Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu wygłoszonego w trakcie VI Ogólnopolskiej Konferencji Pułapki w Neurologii. Organizatorem było wydawnictwo Termedia.


 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.