NEUROLOGIA
Depresja
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skrining w kierunku depresji u pacjentów z padaczką

Udostępnij:
Analiza przeprowadzona przez Gandy i wsp. wykazała, że w badaniach przesiewowych w kierunku występowania depresji w padaczce może być stosowana skala zaburzeń depresyjnych NDDI-E.
Występowanie depresji i innych zaburzeń nastroju u pacjentów z padaczką jest częste. Według niektórych szacunków współwystępowanie depresji lub zaburzeń nastroju w padaczce dotyczy od 30% do 60% pacjentów [1,2]. Postuluje się, że występowanie depresji w padaczce może być związane ze zwiększonym stresem, mechanizmem wyuczonej bezradności, zaburzeniami funkcjonowania układu nagrody i czynnikami jatrogennymi [3]. Depresja jest u pacjentów z padaczką związana z gorszą kontrolą padaczki [1]. Ponieważ zaburzenia nastroju u chorych z padaczką są często przeoczane, aktualnym tematem jest poszukiwanie optymalnego narzędzia skriningowego. Opublikowane w bieżącym roku wyniki badania przeprowadzonego przez Rampling i wsp. wykazały, że skale HADS-D (Hospital Anxiety and Depression Scale) i NDDI-E (Neurological Disorders Depression Inventory for Epilepsy) cechuje podobna czułość i że obie mogą być stosowane jako narzędzia skriningu [5]. Inny punkt widzenia w oparciu o dane i wnioski z własnego badania przedstawili w bieżącym numerze Neurology Gandy i wsp. Do analizy włączyli oni 147 pacjentów przychodni przy specjalistycznym ośrodku leczenia padaczki, przyjmując za wynik dodatni wynik NDDI-E równy co najmniej 15 i HADS-D wynoszący co najmniej 8. Skalę NDDI-E cechowały czułość i specyficzność równe 84% i 78%. Dla skali HADS-D współczynniki te wyniosły odpowiednio 42% i 97%. Autorzy uznali, że NDDI-E jest lepszym narzędziem dla wykorzystania w badaniach skriningowych w kierunku depresji w padaczce ze względu na mniejszą szansę na wystąpienie wyników fałszywie negatywnych. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku skali HADS-D zdefiniowanie wyniku pozytywnego jako większego niż 8 lub 9 skutkowałoby podniesieniem czułości i spadkiem specyficzności, czyniąc z niej lepsze narzędzie skriningowe.

1. Kanner AM, Schachter SC, Barry JJ i wsp. Depression and epilepsy: epidemiologic and neurobiologic perspectives that may explain their high comorbid occurrence. Epilepsy Behav 2012; 24(2):156-168.
2.Yousafzai AU, Yousafzai AW i Taj R. Frequency of depression in epilepsy: a hospital based study. J Ayub Med Coll Abbottabad 2009; 21(2):73-5.
3. Elger CE, Hoppe C. What is Depression in Epilepsy? Front Neurol 2011; 2:79.
4. Zhao T, Sun MY, Yu PM i wsp. Evaluation of clinical aspects and quality of life as risk factors for depression in patients with epilepsy. Seizure 2012; 21(5): 367-370.
5.Rampling J, Mitchell AJ, Von Oertzen T i wsp. Screening for depression in epilepsy clinics. A comparison of conventional and visual-analog methods. Epilepsia 2012; doi: 10.1111/j.1528-1167.2012.03571.x .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.