Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku

Szpital w Słupsku rozpoczyna leczenie spastyczności poudarowej toksyną botulinową

Udostępnij:
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku przystąpił do programu lekowego leczenia spastyczności poudarowej z zastosowaniem toksyny botulinowej. Docelowo szpital zamierza przeprowadzać ponad sto zabiegów rocznie.
O możliwość leczenia pacjentów toksyną botulinową słupski szpital ubiegał się od dwóch lat.

– Będziemy mogli pacjentom, którzy rehabilitują się po udarze mózgu, zaoferować pomoc polegającą na wsparciu rehabilitacji poudarowej, na poprawie ich jakości życia i funkcjonowania – powiedział koordynator Oddziału Neurologicznego i Udarowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku lek. med. Szymon Błądek.

Dzięki przystąpieniu do programu leczenia spastyczności szpitalny oddział będzie w kompleksowy sposób leczył udary mózgu.

Docelowo słupski szpital rocznie zamierza przeprowadzać ponad sto zabiegów leczenia spastyczności toksyną botulinową. To jedna z form leczenia spastyczności stosowanych w nowoczesnej medycynie. Głównym jej zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, co w połączeniu z rehabilitacją pozwala na poprawę sprawności.

Spastyczność po przebytym udarze może dotknąć nawet 20–40 proc. pacjentów. Powstaje ona wskutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, co utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, a także powoduje bolesność u części pacjentów.

– Chociaż w większości przypadków spastyczność dotyczy kończyny górnej, zdarza się, że zaburzenia dotyczyć mogą także kończyny dolnej. Co ważne, nie zawsze objawy ujawniają się tuż po udarze, o spastyczności dowiedzieć się możemy nawet kilka tygodni później – zaznaczył neurolog szkolący specjalistów słupskiego szpitala, dr n. med. Michał Schinwelski.

Neurolog podkreślił, że pacjent, który cierpi na spastyczność po udarze, zazwyczaj nie tylko nie ma możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów, ale niejednokrotnie także jakiegokolwiek ruchu ręką. – Spastyczność po udarze mózgu bardzo często objawia się także trudnościami w chwytaniu i utrzymywaniu w dłoniach nawet lekkich przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia ze spastycznością kończyn dolnych, pacjent może miewać problemy z utrzymaniem równowagi – dodał dr Schinwelski.

Pacjenci po przebytym udarze mózgu mają kilka możliwości leczenia farmakologicznego. Jednym z nich jest przyjmowanie leków doustnych. Jednak ze względu na niską skuteczność oraz częstą nietolerancję i występowanie działań niepożądanych nie jest to zbyt często wybierana forma terapii.

Kolejną opcją leczenia spastyczności kończyn po udarze mózgu są iniekcje z toksyny botulinowej. Chociaż występują pewne przeciwwskazania do przyjęcia tej terapii, większość pacjentów kwalifikuje się do tego sposobu leczenia. O rozpoczęciu leczenia za pomocą toksyny botulinowej decyduje lekarz prowadzący, a dzięki objęciu przez Ministerstwo Zdrowia terapii leczenia spastyczności refundacją pacjenci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Pierwsze efekty po przyjęciu zastrzyku domięśniowego z toksyny botulinowej widoczne są już po tygodniu. Aby leczenie było skuteczne, należy równolegle wdrożyć rehabilitację. Zastrzyki z toksyny botulinowej ponawiane są nie częściej niż co 12 tygodni. Pacjent w ciągu roku może przyjąć maksymalnie 3 dawki toksyny botulinowej na każdą z leczonych kończyn. Terapia spastyczności po udarze mózgu przy pomocy toksyny botulinowej trwa, dopóki pacjent odnosi z niej korzyści.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.