NEUROLOGIA
Depresja
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ uzależnienia od alkoholu na przebieg depresji i zaburzeń lękowych

Udostępnij:
Badacze Boschloo i wsp. w niedawno opublikowanym badaniu próbowali ustalić czy przebieg zaburzeń depresyjnych i/lub lękowych może zależeć od typu lub nasilenia współwystępującego uzależnienia od alkoholu. W badaniu wzięło udział 1360 pacjentów z rozpoznaniem depresji i/lub zaburzeń lękowych, u których w obserwacji 2 letniej badano czy nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu miało wpływ na przebieg choroby podstawowej.
Wyniki wykazały iż utrzymywanie się objawów depresji i/lub lęku była istotnie statystycznie wyższe u osób uzależnionych od alkoholu w przeszłości lub obecnie (odpowiednio 62% i 67%). Natomiast nie miało istotnego statystycznie znaczenia u osób nadużywających w przeszłości lub obecnie alkohol w porównaniu do osób bez problemów alkoholowych (odpowiednio 51% i 46% w porównaniu do 53% u osób bez wywiadu alkoholowego). Po 2 latach najsilniejszym predyktorem utrzymujących się nadal objawów depresji i/lub lęku było silne aktualne uzależnienie od alkoholu (spełniające 6 z 7 diagnostycznych kryteriów uzależnienia). Badacze podkreślali, iż uzależnienie od alkoholu (ang. alcohol dependance) zwłaszcza silne, jest czynnikiem ryzyka niekorzystnego przebiegu depresji i/lub zaburzeń lękowych, podobnej zależności nie wykazano w przebiegu nadużywania alkoholu (ang. alcohol abuse).

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Predictors of the two-year recurrence and persistence of alcohol dependence. Addiction. 2012
2. Alcohol-use disorder severity predicts first-incidence of depressive disorders. Psychol Med. 2011
3. Effect of comorbid substance use on neuropsychological performance in subjects with psychotic or mood disorders. Encephale. 2002
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.