Specjalizacje, Kategorie, Działy

Współistnienie SBO i LSTV u pacjentów z bólem krzyża

Udostępnij:
Utajony rozszczep kręgosłupa (SBO) oraz krąg przejściowy lędźwiowo-krzyżowy (LSTV) są częstymi wadami rozwojowymi kręgosłupa, zwykle wykrywanymi przypadkowo. Autorzy pracy opublikowanej w „Reumatologii” zaobserwowali ich częste występowanie u pacjentów zgłaszających się do poradni reumatologicznej z dolegliwościami bólowymi w dole pleców.
Ból w dole pleców jest częstym objawem, z którym pacjenci zgłaszają się po poradę lekarską. Leczeniem tej dolegliwości zajmują się lekarze różnych specjalizacji – neurolodzy, ortopedzi, reumatolodzy i lekarze POZ. Pacjenci z bólem krzyża często konsultują się z reumatologami z powodu podejrzenia spondyloartropatii. Zwykle wykonuje się u nich radiogram miednicy w projekcji przednio-tylnej w celu uwidocznienia stawów krzyżowo-biodrowych. W badaniu tym zdarza się znalezienie nieprawidłowości, które mogą, ale nie muszą się przyczyniać do bólu pleców. Przejściowy krąg lędźwiowo-krzyżowy i utajony rozszczep kręgosłupa są częstymi wrodzonymi wadami rozwojowymi kręgosłupa wykrywanymi przypadkowo u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa.

Przejściowy krąg lędźwiowo-krzyżowy (lumbosacral transitional vertebra – LSTV) jest ważną przyczyną bólu pleców, o której wielu klinicystów nie pamięta. Jest to wrodzona wada rozwojowa kręgosłupa, która wynika z nieprawidłowego zespolenia kości krzyżowej z kręgiem powyżej. W efekcie powstaje dodatkowy staw między kością krzyżową a wydłużonym poprzecznym wyrostkiem kręgu powyżej z jednej lub z obu stron. Prowadzi to do zmienionego ruchu obrotowego dolnego odcinka kręgosłupa, co powoduje ból pleców.

Utajony rozszczep kręgosłupa (spina bifida occulta – SBO) to wrodzona wada rozwojowa kręgosłupa, która polega na braku zespolenia tylnych elementów łuku kręgowego. W przeciwieństwie do rozszczepu kręgosłupa nie ma następstw neurologicznych i zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego jest wykrywana przypadkowo.

Autorzy pracy opublikowanej w „Reumatologii” zaobserwowali częste współistnienie SBO i LSTV u pacjentów zgłaszających się do poradni reumatologicznej z powodu bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Opisali serię przypadków 27 pacjentów z bólem w dole pleców ze współistniejącym LSTV i SBO. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na potrzebę przeprowadzenia badań obserwacyjnych z większą liczbą pacjentów, aby ocenić zależność między LSTV i SBO a bólem krzyża, a także wskazanie LSTV jako ważnej przyczyny bólu w dole pleców.

Pełna treść artykułu: Ashish Sharma, Ashok Kumar, Anoushka Kapila. Co-existence of spina bifida occulta and lumbosacral transitional vertebra in patients presenting with lower back pain. Reumatologia 2022; 60 (1): 70-75.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.