Specjalizacje, Kategorie, Działy
EPA

Zbliża się 31. European Congress of Psychiatry – co wiemy o konferencji?

Udostępnij:
W najbliższych dniach – od 25 do 28 marca – w Paryżu odbędzie się 31. European Congress of Psychiatry, organizowany przez European Psychiatry Association. Czego można się spodziewać po tegorocznej edycji?
Konferencję podzielono na trzy główne części: w debacie z udziałem ekspertów (prof. Umberto Volpe, dr Asilay Seker, dr Cecile Hanon, dr Johnny Downs, prof. Peter Falkai) zostanie poruszony problem użyteczności telemedycyny w psychiatrii w porównaniu z wizytami stacjonarnymi, część drugą poświęcono licznym wykładom, a część trzecia to warsztaty.

Część wykładowa posłuży przedstawieniu licznych ważnych tematów. Organizatorzy położyli nacisk na problematykę pracy zdalnej w praktyce psychiatrycznej, w tym w poradniach uzależnień, a także na wpływ pandemii COVID-19 na jakość tej formy pracy. Nie zabraknie również tego, co fascynuje najbardziej – innowacyjności. Przedstawione zostaną najnowsze odkrycia z zakresu psychopatologii, omówiona zostanie kwestia nowoczesnego podejścia monitorowania farmakoterapii, a także cyfrowe interwencje psychospołeczne u pacjentów z psychozą w krajach o niskich i średnich dochodach. Osobna sesja, co podkreśla wagę tematyki, będzie dotyczyła roli stylu życia i interwencji psychospołecznych w promowaniu powrotu do zdrowia psychicznego. Warto dodać, że we wszystkie wyżej poruszone tematy „wpleciono” jakże ważną kwestię odpowiedniego przygotowania młodych psychiatrów do pracy z pacjentem.

Warsztaty skupiono wokół wspomnianego wcześniej przygotowania młodych adeptów do szeroko pojętej działalności, także naukowej – odpowiedniemu planowaniu i pisaniu prac badawczych. Spektrum możliwości rozwoju, jakie otwiera współczesna psychiatria, rodzi u młodych mnóstwo pytań. O tym, w jaki sposób budować karierę jako specjalista psychiatrii, psychoterapeuta, naukowiec, jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim w osobnej sesji warsztatowej opowiedzą doświadczeni eksperci.

Etyczne dylematy w psychiatrii (zarówno w praktyce klinicznej, jak i w działalności naukowej) to kolejny z tematów sesji warsztatowych. Ostatnim z wielkich tematów, niezwykle ważnych z perspektywy naszego kraju, będzie zdrowie psychiczne uchodźców – skupiono się głównie na postępowaniu w przypadku PTSD oraz na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

Program konferencji dostępny pod linkiem: European Psychiatry Association 2023.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.