SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
100 potencjalnych celów w terapii raka
 
Działy: Aktualności
W nowym badaniu międzynarodowym na komórkach myszy zespół badaczy białek zidentyfikował kilka nowych potencjalnych celów przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, z których wiele mogłaby zostać zaaplikowanych do przyszłych terapii różnych rodzajów raka oraz innych schorzeń.
Badacze duńscy wykorzystali masową spektrometrię bazującą na proteomice do odkrycia wielu białek, które mogłyby odkrywać kluczową rolę w propagowaniu sygnałów wewnątrzkomórkowych, które z kolei mogą prowadzić do niekontrolowanego wzrostu komórki, czyli jednej z cech nowotworu. Badanie, które zostało opublikowane międzynarodowo znalazło uznanie periodyku Cell i było prowadzone w oparciu o fibroblasty.

Badacze wierzą, że wyniki mogą udowodnić wagę rozwoju leków - inhibitorów tyrozynowo fosfotazowych dla chorych na przykład z białaczką. Badacze koncentrowali się na komunikacji białek oraz sygnalizowaniu, które ma miejsce wewnątrz komórek. Deregulacja sygnalizowania białkowego często prowadzi do wzrostu produkcji guzów. Poprzez zrozumienie mechanizmów oraz regulacji tych sygnałów, badacze mogą ustalać cele specyficznych białek, na które działają leki. Wykorzystując masową spektrometrię w celu analizy białek komórkowych leczonych różnymi hormonami wzrostu w kombinacji z zaawansowaną analizą danych, badacze odkryli biała, które manipulują procesem komunikacyjnym wewnątrz komórek zainicjowanym przez receptory komórkowe i tym samym hamują rozwój raka.

Na początku badania, naukowcy wiedzieli o garstce białek, które były regulowane inhibitorami, na które zwrócili uwagę. Jednak po wykorzystaniu masowej spektrometrii odkryto około 100 potencjalnych nowych celów, ujawniając znacznie większa kompleksowość procesu niż wcześniej sądzono. Obecnie badacze potrzebują dalszych badań w celu ustalenia roli i mechanizmów zachodzących w tych białkach.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe