Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
8. Konferencja Opieka Paliatywna w Polsce
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.03.2019
 
 
Leczenie ran i odleżyn, zakażeń, jakość i bezpieczeństwo opieki paliatywnej to tylko część tematyki, która została omówiona podczas konferencji Opieka Paliatywna w Polsce 2019.
- Czasopismo "Medycyna Paliatywna" ma już 10 lat - mówiła podczas otwarcia dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, kierownik naukowy konferencji. - Staraliśmy się, aby konferencja, której pomysł pojawił się później, okazała się interesująca. W tym roku wykłady wygłoszą zarówno specjaliści, którzy są obecni na konferencji po raz pierwszy, jak i ci, którzy towarzyszą nam od lat - dodawała dr Rysz, wskazując, że spotkanie ma charakter edukacyjny.

- Konferencja rozpoczyna się w Dniu Kobiet - zauważył dr Tomasz Dzierżanowski. - Zapytam więc, czym byłaby medycyna paliatywna bez kobiet?

Konferencja odbyła się 8 i 9 marca w Warszawie. W jej trakcie zostały omówione kwestie związane m.in. z początkami ruchu hospicyjnego, założeniami kontroli NIK, opieką paliatywną i medycyną paliatywną w aspekcie działania Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministrze Zdrowia. Nie zabraknie wykładów na temat leczenia bólu i nowych leków, będzie mowa o obrzękach oraz przetaczaniu krwi, kompetencjach psychospołecznych i uprawnieniach zawodowych pielęgniarek paliatywnych. Poruszone zostaną problemy związane z opieką nad dzieckiem z chorobą nowotworową oraz z pracą w hospicjum domowym na terenach wiejskich - spojrzenie pielęgniarskie i lekarskie.

Wykłady wygłosiło wielu znanych wykładowców jak na przykład prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat (Leczenie zakażeń u chorych objętych opieką paliatywną), prof. Maciej Sopata (Nowe wyzwania, nowe możliwości - leczenie odleżyn i ran przewlekłych) czy prof. Marek Wojtukiewicz (Zaburzenia krzepnięcia u chorych objętych opieką paliatywną).

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się książka "Medycyna Paliatywna", której premiera odbyła się właśnie podczas konferencji.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe