Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

ASCO: opieka paliatywna jak tylko nowotwór staje się zaawansowany

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 18.11.2016
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Zagranica Aktualności
Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej ASCO wydało uaktualnione rekomendacje dotyczące wprowadzania opieki paliatywnej w nowotworach. ASCO rekomenduje, aby opieka paliatywna była wprowadzona jak tylko nowotwór staje się zaawansowany.
Rekomendacje ASCO opierają się na kilkunastu nowych, dobrze poprowadzonych, randomizowanych badaniach, które wykazały korzyści z opieki paliatywnej, szczególnie rozpoczynanej wcześnie. Poprzednie rekomendacje datują się na 2012 rok. Nowe wytyczne bazują na przeglądach systematycznych, meta-analizach badań randomizowanych opublikowanych od marca 2010 do stycznia 2016 roku.

ASCO przeanalizowało dane, co wykazało, że opieka paliatywna powinna być wprowadzana wcześnie, na etapie rozpoznania zaawansowanego nowotworu i prowadzona równolegle z aktywnym leczeniem. Wytyczne podkreślają wagę pielęgniarek i innego personelu pomocniczego w opiece paliatywnej.

ASCO zwraca uwagę, że opieka paliatywna nie jest prowadzona wyłącznie przez lekarzy a wymaga podejścia wielodyscyplinarnego, co także znajduje potwierdzenie w nowych rekomendacjach, podobnie jak stwierdzenie, że opieka paliatywna jest pomocna dla rodzin i opiekunów pacjentów, co wynika także z badań.

Centra opieki paliatywnej są potrzebne we wszystkich ośrodkach leczących raka, a wczesne wprowadzenie opieki paliatywnej jest ważne dla całości opieki nad pacjentem i jego rodziną. Wytyczne mają ambicje zainspirować powszechny dostęp do opieki paliatywnej dla pacjentów nowotworowych.
.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe