Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Amerykanie chcą screeningu w kierunku raka jelita grubego w wieku 45 lat zamiast 50
Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.09.2018
 
 
Koalicja organizacji prozdrowotnych w USA naciska na Amerykańskie Służby ds. Prewencji w sprawie aktualizacji rekomendacji odnośnie screeningu w kierunku raka jelita grubego, który powinien rozpocząć się w wieku 45 lat zamiast w wieku 50 lat.
Wcześniej w tym roku Amerykańskie Towarzystwa Raka ACS zaktualizowało wytyczne w sprawie screening w kierunku raka jelita grubego rekomendując rozpoczęcie go w wieku 45 lat. Rekomendacje opierały się na ostatnich danych dotyczących zachorowań u osób młodych.

Obecnie koalicja 22 organizacji zdrowia publicznego oraz pacjenckich dołączyła do ACS oraz przesłała list do USPSTF prosząc o rewizję wytycznych z 2016 roku, które rekomendują screening w wieku 50 lat do 75 roku życia. Te rekomendacje mają zostać poddane rewizji dopiero w roku 2021.

Rekomendacje ACS są na razie jedynymi zalecającymi screening w wieku 45 lat. Uwzględniają wiele nowych danych takich jak zachorowania w populacji osób młodszych. Wiek stanowi jedyna zmianę w rekomendacjach ACS. Towarzystwo nie wskazuje lepszych i gorszych form screeningu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe