SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Chore poddawane amputacji piersi mają nieadekwatne oczekiwania odnośnie samopoczucia po zabiegu
 
Kategorie: Pierś
Działy: Aktualności
Chore poddane amputacji piersi bez jednoczasowej rekonstrukcji miały jakość życia i wszystkie pozostałe oceniane aspekty lepsze, niż zakładały przed zabiegiem. Kobiety, u których amputacji towarzyszyło jednoczasowe odtworzenie piersi, przeszacowały w wyjściowej ankiecie satysfakcję z wyglądu nago, jak również atrakcyjność seksualną w ubraniu i nago.
W badaniu opublikowanym w JAMA Surgery oceniono jakie jest spodziewane samopoczucie chorych po amputacji piersi (mastektomii) z powodu raka. 131 kobiet wypełniło przed operacją ankietę, prognozując swoją jakość życia, szczęście oraz zadowolenie z wyglądu piersi, atrakcyjność seksualną, zaburzenia czucia w piersiach oraz ból w ciągu 12 miesięcy. Po roku od zabiegu chore wypełniały ankietę oceniającą wpływ przebytego zabieg.

Okazało się, że chore poddane amputacji piersi bez jednoczasowej rekonstrukcji miały jakość życia i wszystkie pozostałe oceniane aspekty lepsze, niż zakładały przed zabiegiem. Kobiety, u których amputacji towarzyszyło jednoczasowe odtworzenie piersi, przeszacowały w wyjściowej ankiecie satysfakcję z wyglądu nago, jak również atrakcyjność seksualną w ubraniu i nago. Co ciekawe, pacjentki przed amputacją spodziewały się pogorszenia wszystkich ocenianych aspektów życia, podczas gdy kobiety planujące rekonstrukcję oczekiwały poprawy, również wyglądu piersi. Według badaczy pacjentki mogą nie rozróżniać pojęć chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Ostatnim wnioskiem badania był istotnie większy żal po zabiegu u chorych doświadczających silniejszego bólu niż spodziewany i niezadowolonych z uzyskanego efektu zabiegu operacyjnego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe