Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Co robić, aby poprawić rokowanie chorujących na raka płuca?

Źródło: https://lcam.org/medicalpress.pl/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.11.2019
 
 
Na świecie co roku na raka płuca umiera 1,8 mln osób. Czy pojawiające się co rusz nowe terapie zmienią te smutne statystyki? Według niektórych to możliwe.
Na świecie zawiązała się koalicja przeciwko rakowi płuca. Łączy wysiłki wiodących badaczy oraz organizacji, których celem pozostaje niezmiennie poprawa wyników leczenia wszystkich chorujących. Czy wiedza o ryzyku zachorowania się poprawi? To także stanowi wyzwanie, ponieważ w przeciwieństwie do innych rodzajów nowotworów, rak płuca nadal wymaga wysiłku informacyjnego na jego temat zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy szczególnie w zakresie zmniejszania ryzyka zachorowania oraz opcji terapeutycznych, które istnieją. Koalicja ma ambicję to zmienić i uzyskać lepsze rokowania dla chorujących. Co jeszcze jest jej celem? Przeciwdziałanie stygmatyzacji chorych na raka płuca poprzez edukację na temat tej choroby oraz jej przyczyn.

Jak jest w Polsce? W naszym kraju rocznie na raka płuca zapada około 22 tys. osób. Najwięcej chorych diagnozuje się w IIIb i IV stopniu zaawansowania choroby, co przekreśla szansę na operację i pozostawia do dyspozycji jedynie leczenie farmakologiczne. Tymczasem to właśnie leczenie chirurgiczne oferuje szanse na zupełne wyleczenie. Nadal przeżycie 5-letnie chorych na raka płuca nie przekracza 15 procent, co oznacza, że wskaźnik operacyjności nie jest najwyższy, choć w ostatnich latach się poprawia.

Listopad jest miesiącem świadomości raka płuca
-
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe