Specjalizacje, Kategorie, Działy
Politechnika Wrocławska

Cztery miliony na badania z dziedziny fototerapii

Udostępnij:

Projekt dr. Marco Deiana, naukowca z Politechniki Wrocławskiej, ma pomóc w walce z potrójnie ujemnym rakiem piersi – poprzez zastosowanie celowanego leczenia na G-kwadrupleksy (G4s), czyli struktury DNA nadeksprymowane w TNBC.

O kolejnym innowacyjnym projekcie badaczy z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej poinformowała na swojej stronie uczelnia. Jak czytamy, projekt dr. Marco Deiany „Quad-TNT: Fototerapia ukierunkowana na struktury G-kwadrupleksów do leczenia guzów potrójnie ujemnych” otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 049 789 zł w ramach czternastej edycji programu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet, rocznie diagnozowany jest u ponad dwóch milionów pacjentek. Nawet 15 proc. z nich zapada na tzw. potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC).

– To szczególnie agresywna odmiana nowotworu, ma wysoki potencjał przerzutowy, daje często złe rokowania i wciąż jest brak skutecznych terapii. Komórki TNBC nie reagują na konwencjonalne metody leczenia, takie jak terapia hormonalna lub leczenie ukierunkowane na HER2, czyli receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 – wyjaśnia dr Deiana.

Projekt naukowca z Politechniki Wrocławskiej ma pomóc w walce z tą chorobą, poprzez zastosowanie celowanego leczenia na G-kwadrupleksy (G4s), czyli struktury DNA nadeksprymowane w TNBC.

– Fotouczulacze są zaprojektowane tak, aby wiązać się wyłącznie z G4s, zwiększając przy tym wytwarzanie reaktywnych form tlenu (ROS) w miejscach guza, gdzie została zastosowana aktywacja światłem. To prowadzi do selektywnej śmierci komórek nowotworowych, oszczędzając przy tym tkanki zdrowe – opisuje badacz.

Aby poprawić precyzję tego celowania, fotouczulacze sprzężone są z aptamerami, czyli syntetycznymi cząsteczkami kwasu nukleinowego, które kierują je do obszarów bogatych w G4s w komórkach nowotworowych.

– Nasze podejście można zastosować jako samodzielne leczenie lub też w połączeniu z inhibitorami, które blokują naprawę uszkodzeń DNA w komórkach nowotworowych, dodatkowo zwiększając skuteczność terapii – mówi dr Marco Deiana, który swoje badania będzie prowadził we współpracy z prof. Clementem Cabanetosem z Uniwersytetu Angers.

Przeczytaj także: „Koniugaty w leczeniu choroby Alzheimera”.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.