Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy diagnoza raka jest często przedwczesna?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.02.2020
 
 
Około 20 procent z pięciu powszechnych rozpoznań raka jest przedwczesnych, wynika z analizy australijskiej Bond University. Ten wynik wynosi 18 procent dla kobiet i 24 procent dla mężczyzn.
Przedwczesna diagnoza jest definiowana jako rozpoznanie raka u osób, u których nie występowałyby objawy lub szkody związane z rakiem (na przykład niepotrzebne leczenie). To zdarza się zazwyczaj w populacji zdrowych obejmowanych programami badań przesiewowych.

O jakie nowotwory chodzi?
Choć koncepcja rozpoznania przedwczesnego była już znana wcześniej to obecne badanie rzuca na nią nowe światło. Po raz pierwszy ryzyko takiej diagnozy zostało przypisane do pięciu powszechnych nowotworów. Chodzi o raka piersi, tarczycy, nerki, prostaty oraz czerniaka.

Co mówią rezultaty badań?
Wyniki sugerują, że 18 procent z tych nowotworów u kobiet było diagnozowanych przedwcześnie w 2012 roku, co dawało w przeliczeniu 22 procent takich rozpoznań w raku piersi i aż 73 procent w raku tarczycy. U mężczyzn 24 procent przypadków okazywało się rozpoznaniem zbyt wczesnym, w tym 42 procent nowotworów prostaty, 58 procent czerniaków i 73 procent nowotworów tarczycy. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale zazwyczaj chodzi o rezultaty i interpretacje z programów badań przesiewowych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe