SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy nowe immunoterapie antynowotworowe staną się skuteczniejsze i bezpieczniejsze?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.11.2018
 
 
Naukowcy z Uniwersytetu w Kaliforni opracowali prototyp do badań przesiewowych nowych immunoterapii. Może on pozwolić na szybkie stworzenie zindywidualizowanej terapii raka, co pozwoli lekarzom na efektywne leczenie bez działań niepożądanych znanych z postępowania standardowego.
Laureat Nagrody Nobla David Baltimore oraz Weian Zao przewodzili zespołowi, który opracował system śledzenia i identyfikacji w ciągu zaledwie kilku dni receptorów komórek T uwzględniając w 100 procentach specyfikę danego guza.

W organizmie ludzkim na powierzchniach komórek T są molekuły, które wiążą się z antygenami m.in komórek nowotworowych. W celu leczenia guza terapią komórek T, badacze musieli dokładnie zidentyfikować które receptory molekuł pracują przeciwko konkretnym antygenom komórek rakowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Kaliforni doprowadzili do przyspieszenia tego procesu.

- Ta technologia szczególnie ekscytuje, ponieważ przyczynia się do lepszego zrozumienia wyzwań jakie stoją wobec leczenia raka – mówi Zhao, dodając, że wykorzystywanie technologii znacząco redukuje koszty opracowywania nowych immunoterapii oraz wiąże się z mniejszymi działaniami niepożądanymi niż standardowa chemioterapia. Profesor podkreśla również, że tradycyjne metody leczenia raka oferują rozwiązania takie same dla wszystkich co przyczynia się do występowania poważnych działań niepożądanych.

Nowa technologia umożliwia umiejscowienie poddanych obróbce inżynieryjnej molekuł na komórkach T pacjenta, które wiążą się z antygenami komórek nowotworowych pozwalając na niszczenie przez komórki T komórek rakowych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe