SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy pojawi się nowa metoda leczenia raka jajnika?
 
Badacze immunoterapii z Fred Hutchinson Cancer Research Center pracują nad udoskonaleniem i przeniesieniem swojego sukcesu z komórkami T w terapii białaczki na nowotwory lite. Badania dotyczą raka jajnika.
Badacze przekonują do zastosowania terapii komórkami T w guzach jajnika. Trudniejsza jest jednak aplikacja komórek T bezpośrednio do guza niż w przypadku podania ich do krwiobiegu w przypadku nowotworów krwi. Główna przeszkodą adaptacji tej metody w nowotworach litych jest mikrośrodowisko guzów, czyli lokalne otoczenie w postaci komórek nierakowych i molekuł.

Jednak zespół amerykański zidentyfikował produkowane w nadmiarze proteiny przez komórki raka jajnika, zwane WT1 i mezotelium i odkryli, że komórki T zaprojektowane w sposób, aby rozpoznawały te białka mogą spowodować zarówno u ludzi i myszy zamknięcie komórek raka jajnika. Badacze odkryli również, że komórki T znacząco wydłużają przeżycie na mysich modelach raka, choć jeszcze tutaj nie wykonano prób klinicznych na ludziach.

Sposobami na pokonanie blokad w leczeniu raka jajnika są właśnie komórki immunosupresyjne i białka w mikrośrodowisku, które potrafią sygnalizować komórki T o zmienionej strukturze genetycznej w celu wyciszenia lub zignorowania guza.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe