Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Darolutamid – nowy lek dla chorych na raka gruczołu krokowego

Źródło: Katarzyna Stencel/EMA
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.02.2020
 
 
Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) rekomenduje dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego darolutamid. Jest on wskazany w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego opornego na kastrację, u których nie doszło do rozwoju przerzutów odległych, ale u których stwierdza się wysokie ryzyko ich wystąpienia.
Pozytywną opinię dotyczącą dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego darolutamid u chorych na raka gruczołu krokowego.wydał Komitet do Spraw Zastosowania Produktów Leczniczych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków.

Działanie leku
Doralutamid, będący inhibitorem receptorów androgenowych, który wiąże się bezpośrednio z domeną receptora wiążącą ligand. Doralutamid dostępny jest w postaci tabletek po 300 mg. Korzyści wynikające z zastosowania doralutamidu obejmują przede wszystkim opóźnienie powstania przerzutów odległych u chorych na raka gruczołu krokowego opornego na kastrację. Najczęstszym działaniam niepożądanym doralutamidu jest zmęczenie.
Pełne wskazanie rejestracyjne do zastosowania produktu leczniczego doralutamid obejmuje leczenie dorosłych mężczyzn chorych na raka gruczołu krokowego opornego na kastrację, u których stwierdza się wysokie ryzyko powstania przerzutów odległych.

Szczegółowe wskazania do zastosowania produktu leczniczego doralutamid opisane będą w uaktualnionej charakterystyce produktu leczniczego, która dostępna będzie we wszystkich oficjalnych językach Unii Europejskiej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe