Specjalizacje, Kategorie, Działy

Durwalumab wydłużą przeżycie całkowite u chorych leczonych wcześniej chemioterapią

Udostępnij:
Tagi: durwalumab
Dotychczas wykazano, że durwalumab (inhibitor PD-L1) wydłuża czas przeżycia wolnego od progresji w grupie pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w III stadium zaawansowania, którzy byli leczeni wcześniej chemioterapią. Wiemy już, że lek ten istotnie wpływa na całkowity czas przeżycia.
Międzynarodowy zespół badaczy losowo przydzielił 713 pacjentów (w stosunku 2:1) do otrzymywania durwalumabu dożylnie (10mg/kg m.c.)co 2 tygodnie przez rok lub placebo. Randomizacji dokonano w zakresie od 1 do 42 dni po ukończonej chemioterapii.

Spośród 713 pacjentów poddanych randomizacji, 709 ostatecznie wzięło udział w badaniu. 473 pacjentów otrzymywało durwalumab, a 236 otrzymywało placebo. Mediana okresu obserwacji wynosiła 25,2 miesiąca.

Wskaźnik 2-letniego przeżycia wynosił 66,3% w grupie durwalumabu w porównaniu z 55,6% w grupie placebo (p=0,005). Durwalumab znacząco wydłużał całkowity czas przeżycia w porównaniu z placebo (HR 0,68, p=0,0025. Przeżycie wolne od progresji (mediana) wyniosło 17,2 miesiąca w grupie leczonej durwalumabem i 5,6 miesiąca w grupie placebo. Mediana czasu do śmierci lub odległego przerzutu wynosiła 28,3 miesiąca w grupie leczonej durwalumabem i 16,2 miesiąca w grupie placebo.

Potwierdziły się także wcześniejsze wyniki badań odnośnie profilu bezpieczeństwa leku. Łącznie 30,5% pacjentów w grupie leczonej durwalumabem i 26,1% pacjentów w grupie otrzymującej placebo zgłosiło objawy niepożądane 3. lub 4. stopnia, ponadto odpowiednio 15,4% i 9,8% pacjentów zaprzestało stosowania schematu próbnego z powodu działań niepożądanych.

Terapia durwalumabem zapewniała znacznie dłuższe całkowite przeżycie niż placebo. Lek jest bardzo obiecującym środkiem terapeutycznym w wielu nowotworach, m.in. w raku przełyku, nerki i trzustki; trwają także badania nad skutecznością i bezpieczeństwem schematu durwalumab + tremelimumab w leczeniu zaawansowanych procesów nowotworowych (m.in. raka płuca, jajnika, żołądka i piersi) w porównaniu ze schematami chemioterapii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.