Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dwa nowe geny i naturalne toksyny pomogą zwalczać nowotwory

Udostępnij:
Wyciszenie dwóch nowo zidentyfikowanych genów może uwrażliwić komórki nowotworów głowy i szyi opornych na chemioterapię, zwłaszcza gdy dodatkowo poda się toksynę bakteryjną lub grzybową – informuje pismo „Molecular Cancer”.
Nowotwory głowy, szyi oraz ucha są traktowane jako jedna grupa ze względu na podobieństwo diagnostyczne i terapeutyczne. W zasadzie każdy nowotwór umiejscowiony powyżej obojczyka zaliczany jest do tej grupy (poza nowotworami mózgu i gałki ocznej). To między innymi rak jamy ustnej, języka, wargi, gardła, krtani, jamy nosowej, zatok obocznych nosa, ślinianki oraz nowotwory narządu słuchu.

W Polsce co roku diagnozowanych jest około 6000 zachorowań na tego rodzaju nowotwory. Dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat, między innymi z powodu późno stawianej diagnozy. Coraz częściej chorują ludzie młodzi. Zachorowaniu sprzyjają palenie, picie alkoholu i zakażenie przenoszonym przez kontakty seksualne wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Odkrycia dwóch genów (NEK2 i INHBA), które powodują, że pacjenci z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi (HNSCC) stają się oporni na chemioterapię, dokonali naukowcy z Queen Mary University of London. Jak wykazali, wyciszenie któregokolwiek z tych genów może uwrażliwić na chemioterapię komórki nowotworowe, które wcześniej nie reagowały na leczenie.

Obydwa odkryte geny są aktywne w przypadku większości typów nowotworów u ludzi, co sugeruje, że odkrycie może potencjalnie pomóc w leczeniu także osób z innymi nowotworami o podwyższonym poziomie tych genów.

Naukowcy z Queen Mary University przejrzeli także bibliotekę chemiczną, wykorzystywaną do odkrywania nowych zastosowań istniejących leków. Znaleźli dwie substancje, które mogą działać specyficznie na te dwa geny i powodować, że oporne komórki nowotworowe będą prawie 30 razy bardziej wrażliwe na powszechnie stosowany w chemioterapii lek – cisplatynę.

Jedną z tych substancji jest toksyna, Sirodesmin A, wytwarzana przez grzyb Leptosphaeria maculans (powodujący chorobę rzepaku, znaną jako sucha zgnilizna roślin kapustnych); drugą – karfilzomib, czyli zmodyfikowana toksyna bakterii z rzędu promieniowców (Actinomycetes).

– Te wyniki stanowią obiecujący krok w kierunku zapewnienia pacjentom chorym na raka w przyszłości spersonalizowanego leczenia opartego na ich genach i typie nowotworu, co zapewni im lepszy wskaźnik przeżycia i wynik leczenia. Terapia, która nie działa, szkodzi zarówno placówkom ochrony zdrowia, jak i samym pacjentom – powiedział dr Muy-Teck Teh, starszy autor badania.

90 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi stanowią pacjenci z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi. Główną przyczyną niskiej przeżywalności chorych na HNSCC jest niepowodzenie leczenia wynikające z oporności na chemioterapię i/lub radioterapię.

W przeciwieństwie do pacjentów z rakiem płuc i piersi, wszyscy pacjenci z HNSCC są leczeni niemal takimi samymi kombinacjami leków, niezależnie od składu genetycznego nowotworu.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.