Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak działają komórki macierzyste?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.11.2019
 
 
Komórki macierzyste mają potencjał przekształcania się w inne komórki organizmu. Dlatego wielu badaczy próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, co determinuje ich przeznaczenie oraz kiedy tracą możliwość przekształcenia się.
Badacze Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Biology na Uniwersytecie w Kopenhadze odkryli w jaki sposób komórki macierzyste mogą utracić tę zdolność przekształcania. Okazuje się, że dzieje się to za sprawą białek zwanych transkrypcyjnymi. Przez 30 lat za dogmat uważano, że czynniki transkrypcyjne napędzają ekspresję genów mając możliwość zarówno ich aktywacji jak i wyciszania. Obecne badanie opublikowane w Nature zmienia ten paradygmat.

Jak tłumaczą badacze, nowe rezultaty wskazują, że czynniki transkrypcyjne mogą odpowiadać za pamięć komórkową. Ponieważ są powiązane z genami, mogą w pewien sposób je „czytać”, ale to sygnał zewnętrzny otrzymywany przez te komórki determinuje fakt aktywacji lub wyciszenia genu. Jeśli tylko czynniki transkrypcyjne zanikają, komórki już nie mogą powrócić do swojego pierwotnego kształtu.

Odpowiedź na pytanie w jaki sposób komórki macierzyste powoli przekształcają się w inne jest kluczem do zrozumienia zachowania komórek w wielokomórkowym organizmie. Badacze uznają to za najważniejsze dla życia i dlatego poszukują coraz to nowych technik przekształcania najprostszych komórek w ten bardziej skomplikowane w celu na przykład leczenia uszkodzonej tkanki.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe