Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak wpłynąć na efektywność opieki nad osobami, które wygrały z rakiem?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.10.2019
 
 
Opieka nad osobami, które wygrały z rakiem staje się coraz większym wyzwaniem. Wraz z rozwojem terapii celowanych oraz leczenia skojarzonego oraz bardziej efektywnych terapii czas przeżycia wydłużył się, a możliwe nawet stało się wyleczenie niektórych typów raka jak na przykład nowotworu jądra, niektórych typów chłoniaków, raka piersi, jelita grubego oraz niektórych rodzajów białaczki.
W USA przez prawie trzy dekady wyniki przeżyć 5-letnich poprawiły się o 20 punktów procentowych u białych i 24 punktów procentowych u czarnych. Według danych na dzień 1 stycznia 2016 roku, ponad w USA żyło 15,5 mln osób, które wygrały z rakiem. W 2026 roku ta liczba ma wzrosnąć do ponad 20 mln.

Opieka długoterminowa nad tymi chorymi stanowi wyzwanie dla każdego praktykującego hematologa, onkologia. Praca nad planem dotyczącym wydłużenia przeżycia jest obowiązkiem, ponieważ wpływa na jakość tego życia. W 2006 roku Instytut Medycyny zarekomendował rozwiązania:

1. Zapobieganie wznowom oraz pojawieniu się nowych rodzajów zachorowań i ich późniejszym skutkom
2. Nadzór nad przejściem choroby w fazę uogólnioną, wznowami oraz nowotworami wtórnymi
3. Ocenę medycznych i psychologicznych skutków zachorowania
4. Interwencję w konsekwencje jakie niesie za sobą nowotwór oraz jego leczenie
5. Koordynację opieki wstępnej oraz specjalistycznej

Wiele osób, które wygrały z rakiem mają fizyczne/medyczne, psychologiczne, społeczne, duchowe, finansowe potrzeby i troski. American Cancer Society zidentyfikowało je jako ryzyko wznowy, aspekty finansowe, zmęczenie, problemy związane ze snem, pracą. Analiza wskazuje, że obecne standardy opieki nie do końca właściwie odpowiadają na te potrzeby.

Ostatnio dokonał się jednak znaczący postęp w zakresie poprawy standardu opieki. Rosnąca liczba osób, które wygrały z rakiem determinuje opracowywanie coraz większej liczby programów, które mają im posłużyć.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe