Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak z choroby rzadkiej rak płuca stał się chorobą powszechną - worldlungcancerday

Źródło: /www.ersnet.org/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.08.2019
 
 
Na początku 20 wieku rak płuca był schorzeniem rzadkim. Jednak wraz ze zwiększającym się narażeniem na dym tytoniowy oraz inne czynniki ryzyka stał się poważnym obciążeniem dla systemów ochrony zdrowia. Obecnie rak płuca jest najpowszechniejszą chorobą w Europie, odpowiadającą na więcej zgonów niż liczone razem rak piersi, prostaty i jelita grubego.
Światowy Dzień Raka Płuca przypada na 1 sierpnia. Jest okazją do poprawy świadomości choroby, jej czynników ryzyka oraz rozwiązań do zastosowania w celu jej zapobiegania, wczesnego wykrywania, a przede wszystkim poprawy wyników leczenia i jakości życia chorujących.

Społeczność onkologów oraz pulmonologów podejmuje wysiłki w kierunku bardziej zaawansowanych terapii raka płuca, ale konieczna staje się również zmiana polityki i postrzegania raka płuca.

Aby zmniejszyć obciążenia związane z chorobą i ochraniać przed nią Europejczyków, European Respiratory Society rekomenduje zwiększenie funduszy na badania, poprawę jakości powietrza, wprowadzenie stosownych rozwiązań prawnych, opracowanie wytycznych dotyczących screeningu w kierunku raka płuca, ochronę przed czynnikami narażenia w pracy, wsparcie krajów członkowskich w zarządzaniu ochroną zdrowia.

Przeczytaj również: Rak płuca lepiej poznany? Badania z Cell

Pembrolizumab wydłuża przeżycie chorych na zaawansowanego raka płuca

Durvalumab nowym standardem leczenia nieresekcyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca w III stopniu zaawansowania?

Leczenie ukierunkowane molekularnie – oś ALK

Lorlatynib – warunkowe dopuszczenie do obrotu przez EMA

Rak płuca – kiedy nie należy lekceważyć objawówPo więcej informacji zapraszamy na www.eonkologia.pl oraz https://www.termedia.pl/rakpluca.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe