Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jogurt pomaga obniżyć ryzyko raka jelita grubego?
Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.06.2019
 
 
Spożywanie dwóch lub więcej jogurtów tygodniowo pomaga obniżyć ryzyko rozwoju polipów, które prowadzą do raka jelita grubego. Tak dzieje się przynajmniej u mężczyzn, wynika z badania opublikowanego w Gut.
Zaobserwowany związek dotyczył głównie polipów potencjalnie rakotwórczych i raczej zlokalizowanych w jelicie niż odbytnicy.

Wcześniej opublikowane badania sugerowały, że jedzenie dużej ilości jogurtu może obniżać ryzyko raka jelita grubego poprzez zmiany w składzie jelitowej flory bakteryjnej. Nie było jednak jasne, czy jogurt pomaga również zniwelować ryzyko przedrakowe.

W ostatnim badaniu, przeanalizowano różne typy polipów u 32606 mężczyzn i 55743 kobiet. Wszyscy uczestnicy przeszli badanie endoskopowe a co 4 lata dostarczali informacji o swojej diecie, w tym o tym jaką ilość jogurtu konsumowali. Badanie trwało od 1986 roku do roku 2012. W tym czasie zaobserwowano 5811 polipów u mężczyzn i 8116 u kobiet. Mężczyźni konsumujący jogurt charakteryzowali się o 19 procent niższym ryzykiem wystąpienia polipów niż ci, którzy go nie jedli. To niższe ryzyko okazało się jeszcze mniejsze, bo 26 procentowe w odniesieniu do polipów, z których może powstać rak.

Choć potrzebne są dalsze badania, według naukowców jogurty zawierające bakterie z grupy Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus mogą obniżać ryzyko raka jelita grubego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe