Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kiedy enzym Dna2 ma pozytywny wpływ na komórkę?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.12.2018
 
 
Komórki mają wbudowanych wiele mechanizmów chroniących integralność genomu, w tym również procesy naprawcze błędów, które mogą pojawić się w trakcie replikacji DNA. Enzym Dna2 uczestniczy w naprawie DNA, ale niewiele wiadomo o wpływie jego nieobecności na niestabilność chromosomalną. Badanie Baylor College ujawnia, że kiedy Dna2 jest nieobecne, małe fragmenty DNA „przeskakują” przez cały genom umieszczając się w pęknięciach chromosomów. To zaobserwowane nowe zjawisko może tłumaczyć podobne mechanizmy obserwowane w nowotworach lub podczas dywersyfikacji przeciwciał.
Zdaniem badaczy jednym z zagadnień leżących w sferze zainteresowań nauki jest zrozumienie podstawy mechanizmu naprawy DNA. W badaniu, naukowcy pracowali z drożdżami i odkryli po raz pierwszy mutację, która wykazuje częste przekształcanie fragmentów DNA w pęknięcia. W tej mutacji nie ma Dna2, enzymu gromadzonego we wszystkich organizmach. Ruchome fragmenty genetyczne zwane transpozomami znane są z „przeskakiwania” z jednego chromosomu na drugi. Tutaj, nieoczekiwanie zespół badaczy odkrył, że każda część każdego chromosomu może „wskoczyć” w przerwę DNA.

Jak wskazują badacze podczas syntezy DNA, od czasu do czasu długie, pojedyncze nici DNA mogą formować i czasem eliminować Dna2. W mutacjach, w których nieobecne jest Dna2 te fragmenty mogą być wyłapywane przez przerwy DNA powodując genetyczną niestabilność, która zazwyczaj ma negatywny wpływ na komórki. Jednakże te odstępstwa mogą również prowadzić do duplikacji genetycznej i ewolucji chromosomów, które z kolei mają pozytywne konsekwencje dla komórek. Zdaniem badaczy to Dna2, którego aktywność prowadzi do degradacji przesyntetyzowanych fragmentów DNA zapobiega przedostawaniu się do genomu i tym samym zmianie kodu genetycznego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe