Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Konferencja „Obrazowanie w onkologii – STATE OF ART” - najważniejsze doniesienia

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 13.06.2021
 
 
Wnikamy coraz głębiej, warstwowo, dokładniej i analitycznie. Obrazowanie w onkologii pokazuje swoje aktualnej możliwości. RTG, TK, MRI czy USG pozwalają onkologom wcześnie i trafnie diagnozować choroby nowotworowe, oceniać efekty leczenia i decydować wspólnie z klinicystami o dalszych ścieżkach terapeutycznych pacjentów. - takie są wnioski z zakończonej konferencji.
Autorki: Karolina Gawarzewska, Monika Stelmach

Drugiego dnia konferencji online „Obrazowanie w onkologii – STATE OF ART” eksperci, praktycy, doświadczeni onkolodzy i radiolodzy mówili o diagnozowaniu i leczeniu raka piersi, nowotworów narządów rodnych oraz najczęstszych problemach związanych z nowotworami miednicy i układu kostno-stawowego. Odpowiadano na pytania: Jakie są najnowsze metody leczenia raka piersi? Jak prowadzić pacjentów chorych na nowotwór? Ten kolejny dzień konferencji rozpoczął się sesją dotyczącą raka piersi, której przewodniczył prof. Tadeusz Pieńkowski. Ekspert przedstawił prelegentów sesji, zapowiedział kolejne wystąpienia, a także zaprezentował wykład, który dotyczył aspektów klinicznych raka piersi. Prof. Pieńkowski podkreślił, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, jaki występuje u kobiet - co ważne, rozwija się długo i bezobjawowo. W trakcie terapii pacjentka wymaga rehabilitacji psychicznej i fizycznej, co podkreślił prof. Pieńkowski a także zaakcentował, że jest to rodzaj nowotworu, który w większości przypadkach daje duże szanse na przeżycie.

Wykładowca przedstawił czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi, do których można zaliczyć m.in. atopową hiperplazję, raka piersi u krewnych, menopauzę, uprzednie napromieniowanie klatki piersiowej. - Czynniki są znane, zdiagnozowane i zidentyfikowane, tylko w większości przypadków niereformowalne i niemodyfikowalne. To, na co możemy mieć wpływ i jest rekomendowane to utrzymywanie należnej masy ciała i unikania nadmiernego spożycia alkoholu – powiedział prof. Pieńkowski.

Naukowcy potwierdzają, że jedną ze skuteczniejszych metod diagnostyki są badania przesiewowe, które pokazały, iż umieralność z powodu raka sutka zmniejszyła się u kobiet w wieku od 40 do 75 lat. Przypomniano, że do badań profilaktycznych należy dołączyć badanie ultrasonograficzne, samobadanie i badanie przedmiotowe przez lekarza.

- Biorąc pod uwagę profilaktykę, rekomendowana jest aktywność fizyczna i utrzymanie należnej masy ciała oraz ograniczenie konsumpcji alkoholu – dodaje prof. Pieńkowski. Ekspert w trakcie swojego wystąpienia omówił m. in. leczenie chirurgiczne, radykalne leczenie oszczędzające, radioterapię. Jednym z wykładowców sesji dotyczącej raka piersi była również prof. dr hab. n. med. Elżbieta Łuczyńska, która na podstawie własnych doświadczeń przedstawiła diagnostykę obrazową piersi.

Tego dnia wystąpili również prof. Monika Bekiesińska-Figatowska, dr Agnieszka Bianek-Bodzak, prof. Jakub Dobruch, dr Katarzyna Sklinda, prof. Edyta Szurowska, dr Katarzyna Skrobisz, których wykłady odbyły się podczas sesji dotyczących diagnostyki i leczenia miednicy żeńskiej i męskiej.

Dzień zakończył się sesją dotyczącą układu kostnego, w której wykłady o guzach kości i tkanek miękkich wygłosili: dr Marcin Waśko, dr Żaneta Nitek, lek. Marek Duczkowski, dr Jan Świątkowski oraz lek. Krzysztof Wocial.

Trzeciego, ostatniego dnia konferencji, wiele miejsca poświęcono nowotworom układu nerwowego.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki w obszernym wykładzie przedstawił aspekty obrazowania guzów wewnąrzczaszkowych. Ekspert podkreślał zmiany, które zaszły w ostatnich latach w tej dziedzinie. Klasyfikacja WHO guzów mózgu z 2016 roku przyniosła też nowe podejście do diagnozy zalecając ocenę zarówno fenotypu, jak i genotypu. W ostatnich latach powstał termin „radiogenomika”, czyli gałąź nauki, która jest połączeniem genetyki z różnymi dyscyplinami radiologii. Jest to technika pozwalająca ocenić relacje pomiędzy genetycznym podłożem chorób oraz diagnostyką z wykorzystaniem metod obrazowych. Takie rozwiązanie umożliwia opracowanie terapii spersonalizowanych.

W drugiej części wykładu o guzach wewnątrzczaszkowych mówił również dr n. med. Tomasz Bulski skupiając się na guzach zewnątrzosiowych u dorosłych, czyli zmianach położonych poza parenchymą mózgową. To dość szeroka i zróżnicowana grupa patologii zarówno guzów pierwotnych, jak i wtórych, a także zapalnych zmian guzopodobnych, wśród których znajdują się tak częste nowotwory jak oponiaki czy gruczolaki.

– Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć przy ocenie zmian guzowatych to: czy mamy do czynienia z guzem zewnątrzosiowym, czy zmianą wewnątrzosiową. W przypadku dużych guzów, otoczonych strefami obrzęku, nie zawsze ta odpowiedź jest oczywista i łatwa do uzyskania – przyznał dr Tomasz Bulski. Ekspert przedstawił najnowsze kryteria różnicowania zmian nowotworowych w obrębie mózgu.

Prof. dr hab. n. med. Monika Bekiesińska-Figatowska, wygłosiła wykład o obrazowaniu zmian w mózgowiu i rdzeniu po radio- i chemioterapii. Ekspertka szerzej omówiła glioblastomę po leczeniu, co jest jednym z ważniejszych problemów diagnostycznych. Przedstawiła, jakie kryteria należy przyjąć oraz jakich narzędzi użyć, żeby nie przegapić objawów powikłań. W tym, jak różnicować martwicę popromienną od progresji guza.

- W zalecanym protokole badanie, który powinien być zastosowany, aby móc różnicować poszczególne stany i ocenić powodzenie leczenia znajdują się cienkowarstwowe obrazy 3D, sekwencja dyfuzji i sekwencja perfuzyjna. Natomiast w tym protokole nie mieści się spektroskopia. Jest uważana za metodę o mniejszej wartości niż wyżej wymienione, ale można ją stosować jako dodatek do innych technik rezonansu magnetycznego – mówiła prof. Monika Bekiesińska-Figatowska. Ekspertka omówiła też i inne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym w przebiegu leczenia onkologicznego.

W sesji „Nowotwory układu nerwowego” (przewodniczący: prof. Monika Bekiesińska-Figatowska oraz prof. Sławomir Michalak) prof. dr hab. n. med. Sławomir Michalak, mówił o „Następstwach chemio- i radioterapii w ośrodkowym układzie nerwowym - aspekty kliniczne” a dr n. med. Edyta Maj wygłosiła prelekcję na temat: „Nowotwory pierwotne i wtórne kręgosłupa i kanału kręgowego”.

Konferencję zamknęła sesja „Radiologia interwencyjna w onkologii” (przewodniczący: dr Leszek Kraj, dr Mirosław Nowicki i dr Grzegorz Rosiak). Dr n. med. Mirosław Nowicki mówił o „Terapii wewnątrznaczyniowej zmian nowotworowych”. „Terapie przezskórne nowotworów” były tematem wystąpienia dr n. med. Grzegorza Rosiaka. Wykład sponsorowany przez firmę Siemens Healthineers „Nowoczesne oprogramowane wspomagające diagnostykę onkologiczną. Praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji: obecne oraz w przyszłości” wygłosił Jacek Wilk.

Ważnym aspektem konferencji była część warsztatowa. W sposób praktyczny zostały zaprezentowane następujące zagadnienia: „Diagnostyka obrazowa piersi - prezentacja przypadków” - lek. Monika Popiel; „USG brzucha” - dr n. med. Maciej Szatkowski; „USG jąder” - dr n. med. Maciej Szatkowski; „USG gruczołu krokowego” - dr n. med. Andrzej Lewicki; „USG tarczycy” - dr n. med. Ewa Nawrocka-Laskus.

Wykłady są dostępne na stronie: : „Obrazowanie w onkologi - state of art. Obejrzyj transmisję.”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe