SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krótsza radioterapia raka prostaty niesie większe korzyści niż dłuższa?
 
Kategorie: Gruczoł krokowy
Działy: Aktualności
Wcześniejsze badania wykazywały, że konwencjonalna radioterapia wysokich dawek CRT prowadzona ciągle przez dwa miesiące zmniejsza ryzyko wznowy raka prostaty i poprawia przeżycie wolne od przerzutów. Wcześniejsze badania wykazały również, że codzienna umiarkowana hypofrakcjonowana radioterapia HRT prowadzona przez miesiąc wykorzystująca wyższe dawki na sesję wiąże się z równie niskim ryzykiem wznowy, które może być nawet niższe niż w przypadku CRT.
Nowe badanie amerykańskie skoncentrowało się na ocenie ryzyka wznowy dzięki radioterapii HRT w porównaniu do CRT. Zdaniem badaczy miesięczna HRT wiąże się ze znaczącą poprawą odnośnie ryzyka wznowy w porównaniu z dwumiesięczną CRT i tym samym rozsądne byłoby rozważanie HRT u mężczyzn o średnim ryzyku raka prostaty oraz u tych, którzy nie mają czynników ryzyka predystynujących do działań niepożądanych w obrębie pęcherza moczowego kilka lat po zakończeniu terapii.

Zdaniem badaczy terapia ze skróconym cyklem radioterapii o wyższych dawkach przez kilka dni może być preferowanym podejściem u odpowiednio wyselekcjonowanych chorych z miejscowym rakiem prostaty redukując czas leczenia oraz koszty dla pacjenta oraz zwiększając komfort chorego i dostęp do leczenia.

Badacze przeanalizowali dane ponad 5 tys. mężczyzn z 3 randomizowanych badań porównujących HRT z CRT. 64,8 procent z uczestników miało raka prostaty o średnim ryzyku. HRT w porównaniu z CRT była związana ze znaczną – 13 procentową redukcją ryzyka wznowy. Nie zanotowano różnic w przeżyciu całkowitym między obiema metodami, ale według badaczy istnieje taka możliwość u mężczyzn z dobrym zdrowiem, którzy mogliby odnieść korzyść z wydłużonego przeżycia z metodą HRT.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe