Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mayo Clinic: radioterapia w razie pomijania hipokampu przynosi więcej korzyści

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.03.2020
 
 
Okazuje się, że oszczędzanie hipokampu podczas radioterapii całego mózgowia WBRT u pacjentów z guzami skutkuje mniejszymi uszkodzeniami w funkcjach wykonawczych, uczeniu się i pamięci oraz mniejszym zmęczeniem.
Badanie zostało opublikowane w Journal of Clinical Oncology i, jak komentują eksperci zmienia praktykę kliniczną. Ponieważ radioterapia jest powszechną metodą leczenia guzów mózgu, konsekwencje, jakie niesie za sobą badanie są szerokie. Już w próbie 2 fazy wykazano, że omijanie hipokampu przynosi korzyści, ale wówczas firmy ubezpieczeniowe jeszcze odmawiały finansowania tej techniki. Dopiero po badaniu 3 fazy to się zmieniło. Obecnie żadna firma ubezpieczeniowa nie dyskutuje z tymi wynikami.

- Wieloośrodkowe badanie porównywało zastosowanie WBRT również pod kątem reakcji receptorowych, w tym antagonisty receptora N-methyl-D-aspartate (NMDA), który blokuje nadmierną, patologiczną stymulacje receptorów NMDA wykazujących pozytywne działanie w demencji oraz działanie neuroprotekcyjne w modelach przedklinicznych napromieniania mózgu. To okazuje się być nowym standardem opieki nad chorymi, którzy otrzymują WBRT – tłumaczy główny autor badania Paul D. Brown, MD z Mayo Clinic.

Nauka radioterapii pomija strukturę hipokampu. Oczywiście jako studenci medycyny, przyszli radioterapeuci muszą mieć podstawową wiedzę, ale w trakcie specjalizacji onkologicznej już się jej nie pogłębia. Dlatego radioterapeuci na potrzeby tego badania przypomnieli sobie budowę hipokampu oraz jego lokalizację w celu uwidocznienia go na zdjęciach.

Hipokamp jest częścią układu limbicznego odpowiedzialną głównie za pamięć i przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwalej do długotrwałej oraz za zdolność uczenia się i w pewnym uproszczeniu za emocje najbardziej pierwotne. Do uszkodzenia hipokampu może doprowadzić silny stres.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe