Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Narzędzie medycyny personalizowanej do leczenia szpiczaka mnogiego

Udostępnij:
Dobór strategii leczenia szpiczaka mnogiego opiera się obecnie na metodzie prób i błędów, przez co wywołuje znaczące skutki uboczne. Naukowcy opracowali narzędzie diagnostyczne, które wskazuje najlepszy rodzaj terapii dla każdego pacjenta.
Szpiczak mnogi wywołany jest nieprawidłową proliferacją plazmocytów, które wydzielają przeciwciała w ramach naturalnej obrony organizmu. Chociaż w przeciągu ostatnich lat pojawiły się różne metody leczenia, żadna z nich nie jest w pełni skuteczna, a pacjenci często poddawani są kilku terapiom, zanim zostanie wybrana najlepsza metoda. Dostępność ponad 20 różnych opcji leczenia dodatkowo komplikuje dobór strategii, a heterogeniczność guza i indywidualne cechy pacjenta sprawiają, że terapie mają różne skutki.

Profile ekspresji genów pomagają ustalić skuteczność leczenia
Kluczowym celem zespołu finansowanego przez UE projektu MMpredict było opracowanie narzędzia predykcyjnego, które pomoże w doborze najbardziej skutecznej terapii dla poszczególnych pacjentów ze szpiczakiem mnogim. Na początku partnerzy projektu rozpoznali 92-genową sygnaturę, co posłużyło badaniom diagnostycznym opartym na mikromacierzach. Dzięki profilowaniu ekspresji genów test o nazwie MMprofiler może wspomóc zarządzanie pacjentami poprzez ocenę ryzyka związanego z chorobą, tym samym ułatwiając ustalanie rokowań.

– Zespół projektu MMpredict chciał rozszerzyć wartość kliniczną i możliwości rozwiązania MMprofiler o prognozowanie skuteczności leczenia u poszczególnych pacjentów – wyjaśnia Pieter Sonneveld, koordynator projektu.

Bliska współpraca z partnerami klinicznymi umożliwiła naukowcom zebranie i przebadanie materiałów z biobanków, które pobrane zostały od ponad 830 pacjentów ze szpiczakiem mnogim. Do analizy włączono dodatkowo 272 osoby, których próbki przebadano za pomocą sekwencjonowania nowej generacji. Wykorzystując narzędzia bioinformatyczne oraz połączenie informacji genetycznych, danych dotyczących leczenia i rokowań, naukowcy odkryli biomarkery predykcyjne.

– Dysponowanie mikromacierzami i pełnymi danymi klinicznymi tak dużej liczby pacjentów umożliwiło nam zbadanie biomarkerów predykcyjnych w obrębie różnych krajów, badań i środowisk pacjentów – podkreśla Erik Valent, naukowiec w firmie SkylineDx będącej partnerem projektu.

Zbadanie tych wszystkich pacjentów oraz ich danych klinicznych i transkryptomicznych pozwoliło naukowcom zidentyfikować konkretne podgrupy pacjentów, którzy wydawali się lepiej reagować na pewne leki niż pozostałe osoby. Dzięki połączeniu profilowania ekspresji genów z już istniejącymi procedurami diagnostycznymi zespołowi udało się poprawić dokładność predykcyjną testu i opracować zalecenia dla danego leczenia.

Zwiększanie skuteczności testu
Dokonywanie trafnych wyborów jest niezwykle ważne w leczeniu pacjentów, ponieważ pozwala uniknąć wystąpienia działań niepożądanych związanych z większością leków przeciwnowotworowych. Zespół MMpredict pracował nad terapią personalizowaną, która zdaniem Sonnevelda stanowi przyszłość onkologii.

Chociaż ocena skuteczności testu jako narzędzia medycyny personalizowanej wymaga dalszych badań, partnerzy podkreślają ogromne znaczenie pogłębiania wiedzy na temat biologii choroby. W połączeniu z rozpoznaniem kluczowych genów i szlaków powiązanych z patogenezą szpiczaka mnogiego zgromadzone informacje mogą pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących leczenia poszczególnych pacjentów.

Partnerzy projektu mają nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu klinicyści będą w stanie wybrać odpowiednią terapię spośród wachlarza zatwierdzonych strategii. Co roku w Europie diagnozowanych jest około 40 tys. nowych przypadków szpiczaka mnogiego, dlatego wybór najlepszej metody leczenia nie tylko poprawi rokowania, ale także obniży powiązane koszty opieki zdrowotnej. To kluczowy aspekt upowszechnienia rozwiązania MMprofiler jako precyzyjnego narzędzia terapeutycznego umożliwiającego personalizację leczenia szpiczaka mnogiego.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.