Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum Termedia

Niedrobnokomórkowy rak płuca – nowoczesne terapie są dostępne, szwankuje diagnostyka ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Kazimierska
|
– Wyrywkowa, nieskoordynowana, podzielona na odcinki diagnostyka wykonywana w oderwaniu od możliwości terapeutycznych. To jest obecnie główny problem w raku płuca. Z tego powodu chorzy trafiają do leczenia późno – uważa prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.
„Kiedy polscy pacjenci z rakiem płuca będą mieli zapewniony dostęp do terapii na europejskim poziomie” – dyskutowali o tym uczestnicy jednego z paneli konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022.

– Istnieje pilna potrzeba stworzenia koordynowanej opieki nad chorym na raka płuca od momentu rozpoczęcia procesu diagnostycznego do zakończenia procesu terapeutycznego. Powołanie ośrodków koordynowanej opieki jest absolutnie kluczowe. Wydaje się, że w ostatnich latach Ministerstwo Zdrowia koncentrowało się wyłącznie na leczeniu, natomiast oczywiste jest, że aby chorych leczyć dobrze, a zwłaszcza nowocześnie, musimy ich prawidłowo, kompleksowo i kompletnie diagnozować. To jest obecnie główny problem w raku płuca – ocenia prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.