Specjalizacje, Kategorie, Działy
Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

Nowoczesna cytologia na Dzień Kobiet

Udostępnij:

Minister Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie, na mocy którego program profilaktyki raka szyjki macicy został poszerzony o dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia.

Dwa nowoczesne badania – HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym – decyzją minister zdrowia Izabeli Leszczyny wchodzą do programu profilaktyki raka szyjki macicy – informuje Ministerstwo Zdrowia. Na te badania kobiety czekały już od dłuższego czasu. Podczas ostatniego posiedzenia Podkomisji stałej do spraw onkologii, które odbyło się 5 marca, dyrektor Departamentu Lecznictwa Maciej Karaszewski zapowiedział, że program profilaktyki raka szyjki macicy zostanie poszerzony o te dwa badania już w tym miesiącu. 

Jak 8 marca poinformowało na swoich stronach internetowych MZ, minister Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie, na mocy którego test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC), które pozwolą skuteczniej wykrywać zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie, zostaną objęte refundacją i będą dostępne dla kobiet w wieku od 25 do 64 lat.

  • Test HPV HR pomaga wykryć wywołujące raka szyjki macicy szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i 18). 
  • Cytologia na podłożu płynnym jest dokładniejsza i pozwala lepiej ocenić stan zdrowia szyjki macicy.

Prace nad rozporządzeniem prowadzone były w ścisłej współpracy z ekspertami w dziedzinie ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz patomorfologii. Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia rozporządzenia.

Po wprowadzeniu nowych badań do wykazu świadczeń gwarantowanych Narodowy Fundusz Zdrowia rozpocznie proces zawierania umów na realizację nowych świadczeń gwarantowanych.

– Pracę w ministerstwie rozpoczęłam od działań na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa kobiet. Tak powstał pakiet „Świadoma, bezpieczna ja”. To badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży bez względu na wiek, in vitro, onkopłodność, porody ze znieczuleniem, łatwiej dostępna antykoncepcja awaryjna, itd. Kolejny etap to skuteczniejsza diagnostyka raka szyjki macicy, czyli testy HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym w koszyku świadczeń gwarantowanych. Jednocześnie trwa program szczepień przeciwko HPV dla młodzieży w szkołach, a do refundacji weszły dwie nowoczesne terapie stosowane w leczeniu raka szyjki macicy. I na tym na pewno nie koniec – mówi minister Izabela Leszczyna.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 90 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta powinna regularnie zgłaszać się na badania, m.in. wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Nowoczesne badania przesiewowe oraz szczepienia HPV to element skutecznej walki z nowotworami.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.