Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
termedia
Nowy związek chemiczny nadzieją na skuteczne leczenie czerniaka?
Źródło: medicalnewstoday.com/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 01.08.2017
 
 
Naukowcy badają nowy związek chemiczny: NISC-6 - mają nadzieję, że pomoże w efektywnym leczeniu czerniaka. Wyniki ich prac zostały opublikowane w European Journal of Medicinal Chemistry. NISC-6 uderza w komórki rakowe, ale oszczędza zdrowe komórki w pobliżu nowotworu.
Nowy związek to naftalimid-izo-selenocyjanian (NISC-6). Żeby go stworzyć, zespół badawczy użył fragmentów związków ze swoich wcześniejszych badań – m.in. cząstki izo-selenocyjanu pochodzącego z wcześniej zaprojektowanego i testowanego leku.

Tę cząstkę z kolei stworzyli z izotiocyjanianów – związków chemicznych, które znajdują się m.in. w warzywach takich jak brokuły czy brukselka. Następnie połączyli ją z inną – pochodzącą ze związku o nazwie mitonafid, który jest inhibitorem topoizomerazy typu II. We wcześniejszych próbach klinicznych mitonafid wykazywał dużą skuteczność w zwalczaniu nowotworu, ale miał zbyt wysoki poziom toksyczności.

Nowy związek zapowiada się bardziej obiecująco – na testach na modelu mysim redukował nowotwór średnio o 69 procent i skutecznie zabijał komórki czerniaka. – Zaprojektowaliśmy związek tak, by jego toksyczność była zmniejszona – zapewnia prof. Arun Sharma, prowadzący badanie.

NISC-6 zabija różne komórki nowotworowe, zarówno te typu dzikiego, jak i te z mutacją BRAF. Obecnie prowadzone są dalsze badania nad związkiem.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe