Specjalizacje, Kategorie, Działy

Oddział Badań Wczesnych Faz w Centrum Onkologii w Warszawie: czy Polska wykorzysta potencjał?

Udostępnij:
Pierwszy w Polsce onkologiczny Oddział Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii w Warszawie ma za zadanie połączyć środowisko naukowe i przemysł w celu poszukiwania nowych terapii. Badania przedkliniczne to najbardziej newralgiczny etap w drodze poszukiwań nowych leków. Mniej niż jeden pomysł na 10 tys. jest dalej realizowany.
Centrum Onkologii w Warszawie wraz z placówkami w Gliwicach i Krakowie z 1400 łózkami leczy rocznie nawet 114 tys. chorych. Blisko 50 tys. to nowi chorzy pojawiający się w ośrodkach. Ze świadczeń ambulatoryjnych także korzysta ponad 100 tys. osób. Jednak nawet taki potentat nie jest wolny od problemów finansowych. Jak mówił na otwarciu Oddziału Badań Wczesnych Faz prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie dostępne fundusze pozwalają sfinansować 70-80 procent kosztów świadczeń. Jednak mimo trudności udało się pozyskać partnera – firmę Roche, aby zorganizować ośrodek wzorowany na działalności zagranicznych placówek zajmujących się rozwojem nowych terapii onkologicznych. Na oddziale prowadzone będą badania naukowe oceniające bezpieczeństwo i skuteczność nowoczesnych terapii onkologicznych we wczesnym etapie rozwoju, w tym badania fazy I/II, badania typu „Pierwsze podanie u człowieka”, badania typu „proof-of-concept”, badania wymagające ścisłego monitorowania farmakokinetyki/farmakodynamiki oraz badania nad biorównoważnością leków.

- Współpraca między przemysłem farmaceutycznym a środowiskiem naukowym i lekarskim jest bardzo potrzebna i mimo ryzyk i potencjalnych konfliktów interesów nie mogą one prowadzić do jej ograniczenia – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas uroczystości prezentacji ośrodka. – Ośrodek ma torować drogę pewnym rozwiązaniom – dodał minister wskazując, że wraz z resortem rozwoju ministerstwo zdrowia pracuje nad mechanizmem refundacyjnym dla firm, które inwestują w Polsce.

- Realizowane w ramach Centrum Naukowo-Przemysłowego projekty wypełniają dotychczasową lukę w procesie tworzenia innowacyjnych leków i technologii medycznych w Polsce. Współpracując z najlepszymi specjalistami w kraju i na świecie mamy realną szanse wykorzystać dotychczasowy potencjał naszego ośrodka oraz zbudować atmosferę do tworzenia innowacji medycznych - mówił prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik dyrektora ds badań klinicznych, przewodniczący Rady Naukowej Centrum Onkologii w Warszawie.

Oddział Badań Wczesnych Faz powstał dzięki powołaniu Centrum Naukowo-Przemysłowego na podstawie umowy zawartej między Centrum Onkologii w Warszawie oraz firma Roche Polska. Wsparcia finansowego udzieliło także Narodowe Centrum Badan i Rozwoju w ramach programu Strategmed II.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.