Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Olaparyb zatwierdzony do leczenia przerzutowego gruczolakoraka trzustki

Źródło: Onclive.com
Autor: Monika Stelmach |Data: 02.01.2020
 
 
Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła olaparyb do leczenia podtrzymującego dorosłych pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki z mutacją BRCA. Badania wykazały, że zastosowanie tego leku niesie korzyść w postaci wydłużenia przeżycia wolnego od progresji.
Decyzja Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA - Food and Drug Administration) jest zgodna z zaleceniem agencji doradczej ds. leków onkologicznych, która wcześniej optowała za dopuszczeniem olaparybu do leczenia pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki z mutacją BRCA. O tym, jak trudną do wyleczenia chorobą jest rak trzustki świadczy fakt, że jest on 14. co do częstości występowania nowotworem na świecie i 7. przyczyną zgonów. Nowotwór zwykle jest późno diagnozowany, głównie ze względu na bardzo długi okres asymptomatyczny, co zmniejsza szansę na jego wyleczenie. Mimo intensywnych badań nad jego leczeniem, wskaźnik przeżyć 5-letnich wynosi około 2 proc.

Obecnie pojawiła się nowa opcja leczenia. Badania pokazują, że chorzy na raka trzustki (PC) z germinalną mutacją BRCA1 i, lub BRCA2 (gBRCAm) odpowiadają na leczenie inhibitorem PARP - olaparybem. FDA swoją decyzję opierała między innymi na wynikach wieloośrodkowego, randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą. Zakwalifikowano do niego 154 pacjentów z przerzutowym rakiem trzustki, z obecnością mutacji BRCA1 i, lub BRCA2 oraz bez progresji choroby po pierwszorzutowym leczeniu pochodnymi platyny. Chorych przydzielono w stosunku 3:2 do otrzymywania olaparybu (300mg dwa razy na dobę) lub placebo. Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji była istotnie dłuższa w grupie badawczej niż w grupie placebo (7,4 versus 3,8 miesiąca; p=0,004).

- Zatwierdzenie olaparybu na podstawie wyników badania POLO daje klinicystom ważną opcję leczenia, co prawie podwaja korzyść z przeżycia bez progresji u pacjentów z przerzutowym rakiem trzustki z mutacją BRCA - wyjaśniła prof. Hedy L. Kindler z University of Chicago Medicine, współautor badania.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe