ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Opieka nad pacjentami z bólem w dobie COVID-19 - konsensus Panelu Ekspertów

Źródło: PubMed
Autor: Anna Soboń |Data: 29.06.2020
 
 
Przewlekły ból powoduje znaczne cierpienie, ogranicza codzienne czynności i obniża jakość życia. Zakażenie COVID-19 powoduje ciężki zespół układu oddechowego, może prowadzić do powikłań układowych i w konsekwencji do śmierci.
Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie, we współpracy z WHO, są zaangażowane w ograniczanie rozprzestrzeniania się infekcji. W rezultacie wszystkie planowe zabiegi chirurgiczne, ambulatoryjne wizyty pacjentów, w tym leczenia bólu, zostały odroczone lub odwołane. Wpłynęło to na opiekę nad pacjentami z przewlekłym bólem.
Większość z nich to osoby starsze z wieloma chorobami współistniejącymi, co naraża je na ryzyko zakażenia COVID-19. Ważne aspekty, które należy uwzględnić podczas pandemii u pacjentów z przewlekłym bólem, obejmują: zapewnienie ciągłości opieki i leczenia przeciwbólowego, zwłaszcza dostęp do opioidów; wykorzystanie telemedycyny; utrzymanie wsparcia psychospołecznego; stosowanie leków przeciwzapalnych; stosowanie sterydów; oraz ustalenie priorytetów w zakresie niezbędnych wizyt proceduralnych.

Nie ma wytycznych w tym obszarze dla lekarzy i świadczeniodawców zajmujących się opieką nad pacjentami cierpiącymi na ból w czasie kryzysu pandemii. Zebraliśmy panel ekspertów lekarzy bólu, psychologów i badaczy z Ameryki Północnej i Europy, aby sformułować zalecenia dotyczące prowadzenia praktyki. Ponieważ sytuacja związana z pandemią COVID-19 stale ewoluuje, zalecenia te opierają się na najlepszych dostępnych dowodach i ekspertyzie w chwili obecnej i mogą wymagać dostosowania do lokalnych wytycznych.

“Caring for Patients With Pain During the COVID-19 Pandemic: Consensus Recommendations From an International Expert Panel” H Shanthanna i wsp.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe