Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Organizacje pacjenckie krytykują pomysł PO o budowie szesnastu nowych centrów onkologii

Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.05.2019
 
 
Grzegorz Schetyna ma problem. Organizacje pacjenckie radzą porzucić pomysł wyborczy Platformy Obywatelskiej polegający na utworzeniu 16 nowych centrów onkologii. Dlaczego?
Zdaniem organizacji nowe centra onkologii mogą pogorszyć i tak złą sytuację w polskiej onkologii, która wymaga obecnie długotrwałego oczekiwania na diagnostykę i leczenie chorujących na nowotwory. Problem polega na tym, że w Polsce nie ma specjalistów, którzy mieliby pracować w sugerowanych centrach. Brakuje radioterapeutów, patomorfologów, onkologów klinicznych. Tymczasem „rozmnożenie” budynków nie spowoduje, że przybędzie kadry.

Jakie rozwiązania proponują organizacje? Przede wszystkim wprowadzenie w szkołach edukacji prozdrowotnej, która wpoi zasady zdrowego życia od najmłodszych lat. Co jeszcze? Wprowadzenie powszechnych badań przesiewowych oraz zapewnienie rzeczywistej zgłaszalności na nie poprzez odpowiednie bazy danych. Co ważne, organizacje proponują powołanie centrów narządowych leczenia raka, bo tylko w ten sposób można dojść do lepszych rezultatów medycznych. Chcą także rejestrów medycznych mierzących jakość i efektywność opieki. Najważniejszym postulatem jest jednak zapewnienie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną z poszanowaniem praw chorych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe