Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pieniądze albo śmierć: nie opłaca się leczyć chorych na raka podstawnokomórkowego
Źródło: MK/KL
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.02.2019
 
 
Około 90 chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego może umrzeć, bo Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zaprzestanie refundacji leku wismodegib w trakcie trwania terapii. "Menedżer Zdrowia" poprosił o wyjaśnienie. - Nie porozumieliśmy się z firmą odnośnie ceny leku - otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Erivedge (vismodegibum) był refundowany w ramach programu lekowego "B.88. Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem" od 1 stycznia 2017 r., a decyzja administracyjna w tym zakresie została wydana na dwa lata.

- A w związku z niespełnieniem przez firmę kryteriów ustawy o refundacji w zakresie stanowiska Komisji Ekonomicznej i konkurencyjności cenowej nie została podjęta decyzja o kontynuacji refundacji - poinformował resort.

24 grudnia firma zwróciła się jednak do ministerstwa o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zadecydowano o przeprowadzeniu ponownej analizy materiału dowodowego w ramach postępowania drugiej instancji.

- Kwestia dalszej refundacji leku Erivedge (vismodegibum) nie jest jeszcze przesądzona, a decyzja ministra zdrowia może ulec zmianie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi skierowanej do "Menedżera Zdrowia".

Eksperci o refundacji leku i 80-procentowej skuteczności
Profesor Owczarek wyjaśnił, że po raz pierwszy spotyka się z decyzją odebrania leku chorym na tak zaawansowaną chorobę, którzy wyczerpali możliwości innego leczenia, w trakcie terapii bez jednoczesnego zabezpieczenia ich zdrowia i życia. Podkreślił przy tym, że skuteczność leku jest oceniana jako bardzo wysoka, bo wynosi aż 80 procent.

- Zaprzestanie refundacji wismodegibu naraża pacjentów na postęp choroby, ogromne cierpienie i w konsekwencji śmierć – napisał prof. Owczarek do ministra i zapytał, kto poniesie odpowiedzialność za tę decyzję. Jednocześnie zwrócił uwagę, że o postanowieniu w sprawie zaprzestania refundacji w ramach programu leczenia chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego wismodegibem nie poinformowano ośrodków oraz chorych.

- Wismodegib jest jedynym lekiem dostępnym do leczenia nieresekcyjnego/przerzutowego raka podstawnokomórkowego skóry – powiedział prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". – Jego wysoka skuteczność, identyczna jak w badaniach klinicznych, została potwierdzona. Od początku programu zespół koordynujący wydał zgody na leczenie 105 chorym. Terapia była kontynuowana jedynie u tych, którzy odnoszą z niej największą korzyść. Obecnie osoby te pozostają bez leczenia – wytłumaczył prof. Rutkowski.

Przeczytaj także: "Przerwana terapia chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe